Modré nebo nad nami a krásna túra pred nami – predpoludňajší výstup na Poludnicu


4778   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Poludnica vrchol Nízke Tatry

Poludnica je vyhľadávaný vrch v Nízkych Tatrách. Patrí medzi symboly Liptova a túra naň určite nepatrí k prechádzkam “ružovou záhradou”. Presvedčili sme a o tom aj my. Poludnica má de facto dva vrcholy. Prvým z nich je Predná Poludnica (1480 m n.m.), ktorá ponúka a poskytuje krásny výhľad na rozsiahlu Liptovskú kotlinu s Liptovskou Marou a Vysokými Tatrami v pozadí. Druhý vrchol – je označovaný ako tá “pravá” Poludnica (1548 m n.m.) – pre zmenu poskytuje výhľad na vrcholky Nízkych Tatier od Chopka až po Veľký Bok. Výstup treba určite raz zažiť. Naša túra na Poludnicu sa začína…

Za vstupnú bránu do Nízkych Tatier je považovaná obec Liptovský Ján, ktorá leží na dosah za Liptovským Mikulášom. Poctivý peší výstup na Poludnicu ukáže v plnej kráse očarujúci kus Slovenka – Nízke Tatry. A ako na to? Pomerne jednoducho. Vydáme sa po zelenej značke, ktorá nás najprv prevedie lesnou cestičkou okolo jedného z tunajších penziónov. Potom a začne samotný výstup popri lyžiarskom vleku. Po zdolaní prvého nepríjemnejšieho kopca, sa pomaly blížime k sedlu Rakytovica. Smerovník napovedá, že žltá značka je tá správna pri našej ceste a tak sa vydáme do lesa správnym smerom. Lesný terén a ďalšie stúpanie, toto môžeme očakávať. Cestu vám spríjemní pohľad na jaskyňu na skalnom brale pred vami, potom prechod popri lese, kde máme na Poludnicu nádherný výhľad.

Poludnica jaskyňa Nízke Tatry

Jaskyňa na skalnom brale

Neprehliadnite:
Slovenské hory sú zdravie a Liptov naďalej dobrý nápad ako byť zdravý

Poludnie na Poludnici

Ak by ste nevedeli, náš cieľ je na pravej strane. Už len chvíľku lesom a dosiahneme vrchol Prednej Poludnice. Tu – podľa smerovníka – naše kroky končia. Informačná tabuľa totiž prezrádza, že naša túra na Poludnicu je v cieli. Nedajte sa však pomýliť, tá pravá je o čosi ďalej. Takže meníme farbu na modrú a hor sa chrbtom k Vysokým Tatrám a po hrebeni.

Poludnica zelená značka Nízke Tatry

Tak ktorou cestou sa vydať?

Čaká nás kúsok rovinatej cesty a potom samozrejme stúpanie. Každopádne by ste do pár minút požadovaný cieľ mali bezproblémovo dosiahnuť. Z Prednej Poludnice pokračuje túra po spoločnej modrej a žltej značke až na samotný vrchol Poludnice s úchvatným kruhovým výhľadom.

Poludnica Nízke Tatry výhľad na Liptovskú Maru

Výhľad na Liptovskú Maru ako na dlani

Z vrcholu Poludnice pokračuje túra zostupom na juh do sedla Kúpeľ a odtiaľ už po zelenej značke traverzom cez les späť do sedla Rakytovica a zjazdovkou až k hotelu Ďumbier. Pod vrcholom Poludnice smerom do sedla Kúpeľ sa nachádzajú zaujímavé skalné útvary.

Zaujímavé skalné útvary

…a ešte trošku vlastivedy

Ak si zalistujeme v slovanskej mytológii, zistíme, že Poludnica bola bájna bytosť, ktorá chránila svätosť poludnia. Kedysi bolo poludnie považované za posvätnú hodinu duchov, keď mal vládnuť pokoj. Ak vás v tento čas zastihla pri práci Poludnica, mali ste to spočítané…

Foto: Marián Strihovský