Objavte GAVURKY – rozprávkový háj s pozitívnou energiou v srdci Slovenska

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
GAVURKY

 

Túžite po spojení s prírodou a letnom osviežení v tôni košatých stromov? Obdivujete čistú prírodu a dokážete v nej pookriať? Gavurky sú pre vás správnym miestom, kde môžete získať pozitívnu energiu. Nenájdete ich ľahko, neležia pri hlavnej ceste. Ale ak sa ocitnete na ich území, určite budete takmer vo vytržení…

Gavurky

Prídete k ním len peši. Nachádzajú sa na pol ceste medzi obcami Dobrá Niva a Sása v okrese Zvolen v Banskobystrickom kraji. Územie s nádhernými viac ako dvestoročnými dubmi, ktoré ani piati ľudia neoblapia, kedysi slúžilo ako pasienkový les pre dobytok. V minulosti sa totiž kravy nepásli na lúkach ale v riedkom lesoch, ktoré dobytku poskytovali dostatok potravy i potrebného tieňa. Zachoval sa u nás už len jeden takýto háj – Gavurky.

Neprehliadnite:
Barborská cesta – tip na letné putovanie po Slovensku

Územie Gavuriek s rozlohou 68,4214 ha bolo vyhlásené za chránené v roku 1999 a naposledy novelizované v roku 2012. Cieľom je ochrana biotopov európskeho a národného významu. Stáročné opustené duby sú rajom pre hmyz i hniezdenie vtákov. Ale ešte predtým si dubový háj okrem postupného zabúdania od našincov musel prežiť aj bašovanie sovietskej armády, ktorá ho zaberala od začiatku normalizácie až do roku 1989. Našťastie, všemocná príroda dokázala mnohé stopy po nich zakryť (a zámerne vypaľované kmene dnes poskytujú domov všakovakej chrobači)… Obec Dobrá Niva, v ktorej chotári sa Gavurky nachádzajú, sa snaží zachovať tento pradávny pasienok ako príklad zdravého prírodného prostredia, ako pamiatku na minulé generácie i ako ukážku pre tie nasledujúce.

GAVURKY

Háj rozprávkovo krásnych až bizarných stromov. Tiché výnimočné miesto ako z iného sveta. Prekvapí vás zvláštnou atmosférou. Ste tu bokom od sveta len sám so sebou a s chápajúcimi dubmi (dub letný – Quercus robur) – pamätníkmi vekov. Akoby ste vošli za Alicou v krajine zázrakov cez zrkadlo do iného sveta, v ktorom sa môžete porozprávať so stromami, cítite, že vás chápu, dokonca šum ich konárov akoby pritakával, že rozumejú vaším bôľom, radostiam, schvaľujú vaše životné rozhodnutia…  V letnom objatí našich rastlinných prapredkov môže človek stráviť niekoľko pokojných imaginárnych chvíľ i vychutnať si do červena sfarbený západ slnka.

Gavurky

Neprehliadnite:
Penzión Sad nad Klingerom

Gavurky očarili aj našu známu poetku Blanku Poliakovú natoľko, že im venovala knihu veršov s názvom Tam, kde počuť srdce stromu. O prvom stretnutí s Gavurkami pri predstavení knihy povedala: “Keď som vošla do kráľovstva stáročných dubov, bola som ako vo vytržení. Prihovárali sa mi z každej strany, šepkali lístím v korunách, poddávali sa nežnému vetríku. A mne sa zdalo, že som tu len preto, aby som zapísala všetko, čo mi hovoria. Zapísala som všetko a poďakovala sa stromom za pozvanie, za možnosť rozpovedať to aj iným…

Foto: Blanka Poliaková