Zvolen a študentský folklór – Akademický Zvolen 2019

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Akademický Zvolen 2019

Nedávno celý Zvolen žil folklórom. Technická univerzita vo Zvolene pripravila 24. ročník medzinárodného festivalu vysokoškolských folklórnych súborov – Akademický Zvolen 2019. Konal sa 12. – 14. júla. Jeho laureátom sa stal študentský folklórny súbor Hornád z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Vytancoval a vyspieval si vzácnu Zvolenskú fujaru.

Súťažné večery v Divadle J. G. Tajovského a Festivalové večery na Námestí SNP vo Zvolene, ako aj krojovaný sprievod mestom potvrdili, že študentom aj obyvateľom tohto regiónu je slovenský folklór veľmi blízky.

Akademický Zvolen 2019

Festival Akademický Zvolen sa zameriava na rozvoj tradičných kultúrnych hodnôt slovenského ľudu. Jedinečnosť Akademického Zvolena spočíva v tom, že všetky ľudové súbory, ktoré súťažili a predviedli vo Zvolene svoje umenie, tvoria energickí talentovaní študenti a absolventi vysokých škôl a univerzít. Členmi súborov sú študenti nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Tento rok do Zvolena zavítali tanečníci zo Srbska, Španielska, Litvy a Austrálie.

Akademický Zvolen na námestí

Počas troch festivalových dní

vystúpilo 8 súborov zo Slovenska a 4 súbory zo zahraničia. Ich výkony sledovala odborná porota. Hodnotila hudbu, spev, tanec, námet, scénické spracovanie a autentickosť odevov. Laureátom festivalu sa tento rok stal folklórny súbor Hornád z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Hlavnú cenu – Zvolenskú fujaru – súboru odovzdal Rudolf Kropil, rektor Technickej univerzity vo Zvolene, ktorá je jedným z hlavných organizátorov Akademického Zvolena.

Neprehliadnite: Detva vás víta – 54. Folklórne slávnosti pod Poľanou

Festival hostia každý rok striedavo Zvolen a Nitra. To znamená, že o rok sa bude konať Akademická Nitra pri Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre a festival sa do Zvolena opäť vráti v roku 2021.

Krojovaný pochod mestom

Festival vysokoškolských folklórnych súborov Akademický Zvolen je obrazom pevného zväzku univerzitných akademických tradícií s každodenným pracovným kolobehom slovenského ľudu a s tradíciami vzniknutými vo voľných i sviatočných chvíľach slovenského národa,“ povedal Rudolf Kropil, rektor Technickej univerzity vo Zvolene.

Akademický Zvolen

Pri odovzdávaní ocenenia víťazom – Pavol Gejdoš, riaditeľ folklórneho súboru Poľana, ktorý tvoria absolventi Technickej univerzity vo Zvolene a sú neoddeliteľnou súčasťou každého Akademického Zvolena, ešte dojatý dodal : Je nádherné vidieť stovky mladých študentov – folklóristov, ktorí sa zabávajú, ktorí žijú folklórom a propagujú tradície našich starých otcov a materí.

Akademický Zvolen 2019

www.tuzvo.sk
www.zvolen.sk