Sign in / Join

Slovenské technické múzeum otvára výstavu Cesta na Mesiac


5656   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Cesta na Mesiac

Už o pár dní uplynie polstoročie od momentu, keď sa trojica odvážnych mužov vydala na najúžasnejšiu výpravu ľudstva. Slovenské technické múzeum (STM) v Košiciach  a autor Pavol Horňák pripravili jedinečnú výstavu Cesta na Mesiac. Vernisáž bude 16. júla o 17:00 a výstava potrvá od 17. júla do 8. septembra 2019. 

Výstava v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach predstaví kľúčové okamihy kozmonautiky, ktoré viedli ľudstvo zo Zeme až na Mesiac. Uvidíte zbierku vybraných fotografií, dobových predmetov, ako aj ich replík a faksimílií historických dokumentov. 

Cesta na Mesiac

Cesta na Mesiac

Do dejín ľudstva sa zapísal 21. júl 1969 ako deň, keď prvé kroky človeka počas 152-minútového výstupu na mesačný povrch sledovali pri televíznych a rozhlasových prijímačoch milióny ľudí. Prvý človek na Mesiaci, Neil Amstrong, vyslovil pamätnú vetu: „Je to malý krok pre človeka, veľký krok pre ľudstvo.“ Na povrchu Mesiaca odhalil aj pamätnú plaketu s nápisom: „Tu sa ľudia z planéty Zem prvýkrát dotkli nohami Mesiaca. Júl R. P. 1969. Prišli sme v mieri v mene celého ľudstva.“ Za textom nasledovali podpisy členov posádky Apolla 11 a prezidenta USA, Richarda Nixona. Ten, krátko potom, čo astronauti vztýčili na Mesiaci americkú vlajku posádke zagratuloval.

Neprehliadnite: Spišský hrad opäť víta návštevníkov

Cesta na Mesiac

,,Je to jedna z mála udalostí ľudskej histórie, ktorá dokázala v pozitívnom zmysle inšpirovať masy ľudí, a ukázať to najlepšie, čo je ľudstvo po technickej a organizačnej stránke schopné dosiahnuť. Odkaz ľudských výprav na Mesiac sa stáva čoraz aktuálnejším. Mal by nám byť príkladom práve teraz, keď sa s obnoveným záujmom obraciame späť k Mesiacu a ďalej k Marsu. Spoznajte najfascinujúcejší príbeh histórie ľudstva a vydajte sa spolu s nami za hranice Zeme,” dodáva autor výstavy Pavol Horňák.

Petra Piknová
Foto: Pixabay

Bližšie informácie o výstave nájdete na
www.stm-ke.sk a na www.cestanamesiac.sk.

Visit Kosice Logo

 

 

 

 

www.visitkosice.org