Detva vás víta – 54. Folklórne slávnosti pod Poľanou


7411   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Detva Mladuchy

Detva sa už tradične v druhý júlový víkend (od 12. do 14. júla 2019) celá roztancuje a rozspieva. Bude miestom stretnutí tisícov návštevníkov z celého Slovenska i spoza hraníc. Tento ročník Folklórnych slávnosti pod Poľanou vzdá poklonu slovenským rodinám. Ako oficiálne kultúrne dedičstvo Slovenska sa predstavia aj jedinečné Podpolianske rozkazovačky.

Festival Folklórnych slávnosti pod Poľanou v piatok večer otvoria rodiny folkloristov s programom Podpolianska pieseň rodiny.

V rámci tohtoročnej programovej ponuky sme zachovali to, čo je dobré, overené a obľúbené,“ uviedol primátor mesta Ján Šufliarsky a pokračoval,: „Na tohtoročnom už 54. ročníku sa opäť predstaví viac ako 1200 účinkujúcich, ľudových muzikantov, tanečníkov, spevákov, ľudových umelcov, ktorí predvedú svoje umenie, majstrovstvo, virtuozitu a zanietenosť pre uchovávanie tradícií svojich predkov.

Detva Podpolanec

Hlavným organizátorom festivalu s viac ako polstoročnou tradíciou je mesto Detva v spolupráci s Úradom pre Slovákov žijúcich v zahraničí, Fondom na podporu umenia, Podpolianskym osvetovým strediskom vo Zvolene a ďalšími významnými partnermi z verejného i súkromného sektora.

Scénické programy

Otvárací program slávností Podpolianska pieseň rodiny zostavila a režíruje dvojica osvedčených autorov: Emília Sekerešová a Roman Malatinec. „Na Podpoľaní sú silné generácie rodín, ktoré s úctou zachovávajú vzácne dary predkov, tanečníkov, spevákov, inštrumentalistov a odovzdávajú ich svojím synom, vnukom, pravnukom,“ uviedli autori programu. „Nie často sa stáva, že vidíte tancujúcich muzikantov, ktorí začínali v detskom folklórnom súbore, ako tanečníci a dnes sú z nich výborní muzikanti a vedia pekne zahrať pod nohy,“ dodala Emília Sekerešová.

Detva Salas

Tradičnej rodine je venovaný aj slávnostný nedeľný záver folklórnych slávností s názvom Spieva celá rodina. V programe vystúpia účinkujúce rodiny, folklórne skupiny, súbory a ľudové hudby zo Slovenska a hostia z Poľska. Scénický program pripravila Anna Salajová na základe námetu Anny Ostrihoňovej.

Neprehliadnite: Aj druhý festivalový víkend má čo ponúknuť

V tohtoročnom programe festivali venovala programová rada náležitý priestor Podpolianskym rozkazovačkám. Návštevníci sa na ne môžu tešiť v rovnomennom programe v sobotu večer. Budú prezentované v cykle Klenoty kultúrneho dedičstva. Autorský tím tvoria renomované mená Igor Kovačovič, Ján Jamriška, Jaroslav Hazlinger a Anna Ostrihoňová. Pri obsadzovaní účinkujúcich sa jeho tvorcovia snažili o vyvážené teritoriálne zastúpenie interpretov.

Detva Heligonkari

Ďalšou veľmi zaujímavou časťou festivalového programu sú svadobné spevy a ukážky svadobného odevu z regiónov stredného Slovenska, ktoré si diváci budú môcť vychutnať v sobotu podvečer v scénickom programe s názvom Mladucha vo venci, potom žena. Program pripravila dvojica autoriek Anna Ostrihoňová a Zuzana Šovčíková.

Rozkazovacky

Nescénické programy a zábava

Jeden z najstarších a najväčších folklórnych festivalov sa tento rok v Detve odohrá už po päťdesiaty štvrtýkrát. Na hlavnej scéne prírodného amfiteátra ponúkne desať veľkých scénických programov. V areáli amfiteátra i v samotnej Detve si budú môcť návštevníci vybrať z desiatok sprievodných podujatí a výstav. V širšom areáli prírodného amfiteátra nebudú počas troch dní chýbať príležitosti pre deti a dospelých, pre skupiny mladých ľudí, aby sa niečo naučili, pohostili sa, aby sa zahrali či kúpili si tradičné ľudové výrobky. Hneď v areáli amfiteátra nájdu obľúbený Krajanský dvor, Dvor u Detvanov, Podpoliansky dvor, Gajdošský dvor, Salaš na Detve a Jarmok tradičných ľudových remesiel.

Program

Zuzana Vrťová
Foto: archív fsp
Autor fotografií: Milan Suja

www.fsp.sk