Poznáte najdlhší visutý lanový most na Slovensku?

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
lanový most

Adrenalínová novinka, ktorá iste priláka mnohých návštevníkov, sa nachádza na Skalke v Kremnických vrchoch. Projekt visutý lanový most vznikol v spolupráci mesta Kremnica, Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja, Nadácie EPH a oblastných organizácií cestovného ruchu Stredné Slovensko a Turiec – Kremnicko. Po dlhšom uzavretí ferraty sa môžu turisti od 27. júna prejsť po novom najdlhšom visutom lanovom moste a lanovej lezeckej sieti na Slovensku.

Via ferrata Komín bola od 1. januára do 30.4. 2019 uzavretá z dôvodu zabezpečenia ochrany prírody. „V lokalite hniezdi dravec, ktorému sa v tomto období liahnu mláďatá,“ vysvetľuje zástupkyňa primátora mesta Kremnica Iveta Ceferová. Mesto Kremnica z dôvodu dostavby ferraty ešte predĺžilo uzáveru až do 30. júna 2019.

Lanový most

lanový most

Pre návštevníkov sme dokončili časť Via ferraty Komín. Ide o vybudovanie visutého lanového mosta, ktorý je vo výške asi 30 m nad zemou, dlhý približne 78,5 m a lezeckej lanovej siete s dĺžkou 37,5 m. Som hrdý na to, že som primátorom v meste, kde žijú ľudia, ktorí sú ochotní robiť v prospech verejnosti často aj bez nároku za odmenu a v čase svojho osobného voľna.

lanový most

Nemôžem tiež nespomenúť, že bez finančného prispenia Banskobystrického samosprávneho kraja, Nadácie EPH a oblastných organizácií cestovného ruchu Stredné Slovensko a Turiec – Kremnicko by nebolo možné vybudovanie týchto atraktívnych adrenalínových prvkov.

Hovoril na slávnostnom otvorení Via ferraty primátor mesta Kremnica a predseda predstavenstva OOCR Turiec – Kremnicko Alexander Ferenčík a Ján Nosko, primátor Banskej Bystrice a predseda predstavenstva OOCR Stredné Slovensko dodáva. Veríme, že lanový most ešte viac zatraktívni túto krásnu oblasť. Most stiera pomyselné hranice medzi regiónmi a podporuje spoluprácu na oboch stranách Kremnických vrchov v záujme rozvoja cestovného ruchu.

lanový most

Práve spoluprácu vyzdvihuje aj predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter. Jednou zo strategických rozvojových priorít Banskobystrického samosprávneho kraja je zvýšiť počet prenocovaní turistov v kraji. Cestovný ruch je príležitosťou pre vznik pracovných miest a ekonomický rozvoj aj v regiónoch, kde síce chýbajú veľkí investori, no nechýba krásna príroda a bohatá história. Za prvý rok fungovania Rozvojovej agentúry BBSK kraj rozbehol množstvo turisticky atraktívnych projektov, medzi ktoré patrí aj vybudovanie tohto visutého mosta Via ferrata na Skalke. Tento jedinečný projekt navyše úspešne prepája verejnú a súkromnú sféru.

Neprehliadni: Babičkina letná škola v Bystrej

Náučná zaistená cesta – Via ferrata Komín

Nachádza sa v Kremnických vrchoch v podcelku Flochovský chrbát. Trasa sa začína na Peknej vyhliadke, vedie hrebeňovou červenou turistickou značkou. Obľúbenou atrakciou na trase je Tunel, ktorý bol rekonštruovaný pred dvoma rokmi. Via ferrata je jednosmerná a má 3 cesty: Komín s obťažnosťou C, Trubačova veža B a Výzva s obťažnosťou E – najťažšou doteraz vybudovanou via ferratou na Slovensku.

Ferrata

Na zaistenej ceste čaká návštevníka 420 m lán s výškou skalných ciest 80 m. K ceste patrí aj krátka via ferrata na skale Jánošíkova diera s obťažnosťou B, ktorá je určená pre rodičov s deťmi. Turisti tiež môžu naraziť na boulderové steny, ktoré ponúkajú možnosti lezenia s rôznou obťažnosťou. Via ferrata Komín sa nachádza v exponovanom teréne s nutnosťou použitia špeciálnych ferratových setov. Tie sú k dispozícii na zapožičanie v Relax centre na Skalke.

Ferrata by mala byť turistickej verejnosti prístupná až do svojej pravidelnej uzávery, ktorá je kvôli uhniezďovaniu sokola plánovaná od januára do marca budúceho roka. Viac informácií nájdete na webovej stránke www.visitkremnica.com, www.kremnica.sk.

Gulditrail

Súčasne s otvorením lanového mosta bol koncom júna v Kremnických vrchoch slávnostne sprístupnený pre bikerov aj tzv. Gulditrail. Ide o dva flowtrailové okruhy so štrkovým povrchom v dĺžke 250 m a 1 400 m. V budúcnosti sa chystá ich rozšírenie a prepojenie aj na druhú stranu hrebeňa, čím by vznikol jedinečný priestor pre priaznivcov cyklistiky.

Foto: bystricoviny.sk
www.centralslovakia.eu