Štátne reštaurátorské a projekčné ateliéry zmenia naše pamiatky

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Štátne reštaurátorské a projekčné ateliéry zmenia naše pamiatky

Národné kultúrne pamiatky a zbierkové predmety si zaslúžia náležitú ochranu zo strany štátu. Výrazne tomu môže pomôcť nová rozpočtová organizácia Štátne reštaurátorské a projekčné ateliéry, o ktorej zriadení budú rozhodovať poslanci Národnej rady Slovenskej republiky na svojej najbližšej schôdzi.

V dôsledku aktuálnej legislatívy časť národného pokladu chátra, čo si slovenské kultúrne dedičstvo rozhodne nezaslúži. Nová organizácia sa bude podieľať na zabezpečení obnovy a kultúry národných pamiatok, najmä niektorých častí výstavby, reštaurátorských výskumov či predprojektovej prípravy,“ uviedla ministerka kultúry Ľubica Laššáková.

Štátne reštaurátorské a projekčné ateliéry, Hrad Vígľaš, naše pamiatky

Ústavný súd totiž rozhodnutím z 19. septembra 2018 zrušil účinnosť ustanovenia zákona, ktorý umožňoval vykonávať reštaurovanie národných kultúrnych pamiatok a zbierkových predmetov zamestnancami Pamiatkového úradu Slovenskej republiky. Vzniklo tak riziko, že štát bude ukrátený o odborníkov na túto špecifickú činnosť.

Neprehliadnite: SPIŠSKÝ HRAD SA DOČKAL

Štát má záujem získať väčšiu kontrolu nad dodržiavaním kvality výkonu prác na národných kultúrnych pamiatkach a zbierkových predmetoch v jeho vlastníctve. Štátne reštaurátorské a projekčné ateliéry budú fundovanou inštitúciou. Tá bude koncepčne a erudovane vykonávať túto absentujúcu činnosť,“ vysvetlila ministerka význam navrhovanej štátnej rozpočtovej organizácie.

Štátne reštaurátorské a projekčné ateliéry, Spissky Hrad, naše pamiatky

Rozpočtová organizácia Štátne reštaurátorské a projekčné ateliéry prevezme časť úloh správcov národných kultúrnych pamiatok pri zabezpečení ich obnovy. Najmä v prípravnej a projektovej fáze. Návrh jej zriadenia prešiel na poslednej schôdzi prvým čítaním v Národnej rade SR. Podobná inštitúcia u nás už v minulosti existovala (Projektový ústav kultúry). V súčasnosti organizácia s takýmto zameraním úspešne pôsobí v susednej Českej republike.

www.culture.gov.sk