Bratislavský advent a Slovenská filharmónia patria k sebe. So šéfdirigentom Jamesom Juddom pripravili niečo výnimočné.


5471   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Slovenská filharmónia so šéfdirigentom Jamesom Juddom

Bratislava v adventnom čase ponúka aj predvianočný svet hudby a fantázie. Vážna hudba a naše hlavné mesto patria neodmysliteľne k sebe. Vo štvrtok a piatok, 12. a 13. decembra pokračujú v bratislavskej Redute symfonické koncerty s podtextom adventu. Slovenská filharmónia sa predstaví pod taktovkou šéfdirigenta Jamesa Judda. Sólistami večerov budú huslista Jarolím Emmanuel Ružička, koncertný majster a vedúci skupiny 1. huslí orchestra Slovenská filharmónia a slovenská sopranistka Lenka Máčiková.

Lenka Máčiková

Lenka Máčiková

Na koncertoch v tomto týždni zaznejú hneď dve dramaturgické línie, ktoré sa premietajú v programoch šéfdirigenta Jamesa Judda počas prebiehajúcej 71. koncertnej sezóny SF. Uvádzanie anglickej hudby a  diel súčasných slovenských skladateľov. Na úvod zaznie dielo Ralpha Vaughana Williamsa The Lark Ascending / Vzlet škovránka, ktoré patrí medzi najobľúbenejšie kratšie skladby husľového repertoáru, vo Veľkej Británii je to jedno z najvyhľadávanejších hudobných titulov koncertných programov.

Neprehliadnite: Čarovná adventná Bratislava láka tradičnou gastronómiou

Nasledovať bude  slovenská premiéra orchestrálnej kompozície V parku môjho otca od  Iris Szeghy, slovenskej skladateľky žijúcej vo Švajčiarsku. „Na skladbe, ktorá je venovaná pamiatke môjho otca a hudobne sa zaoberá stromami a náklonnosťou môjho otca k nim, som s prestávkami pracovala cca 15 rokov. Svetová premiéra diela sa uskutočnila v podaní Musikkollegium Winterthur vo Švajčiarsku v roku 2015, tento týždeň zaznie jeho slovenská premiéra,“ hovorí skladateľka.

Jarolím Emmanuel Ružička

Jarolím Emmanuel Ružička

V druhej časti koncertu zaznie Mahlerova Symfónia č. 4 G dur  Skladateľ ju  skomponoval medzi rokmi 1899 – 1900 a neskôr ju podrobil viacerým revíziám. Symfónia uzatvára skupinu Mahlerových tzv. „Wunderhornsymphonien“ (tj. Symfónie č. 1 – 4), ktoré citujú niektoré skladateľove vlastné piesne z cyklu Des Knaben Wunderhorn (Chlapcov zázračný roh). Sólistami večerov budú huslista Jarolím Emmanuel Ružička, koncertný majster orchestra SF a slovenská sopranistka Lenka Máčiková. Koncerty sa začnú o 19.00 h.

Britský novelista a básnik George Meredith bol sedemkrát nominovaný na Nobelovu cenu. Jeho poéma o piesni škovránka zaujala známeho symfonika Ralpha Vaughana Williamsa. V roku 1914 predstúpil pred publikum s poetickou miniatúrou Vzlet škovránka pre husle a klavír na motívy Meredithovho textu. Ešte v tom istom roku dielo prepracoval do orchestrálnej verzie, ktorá je najmä vo Veľkej Británii jedným z najvyhľadávanejších hudobných titulov. Slovenská autorka Iris Szeghy vo svojej tvorbe intenzívne generuje dialóg medzi minulosťou a súčasnosťou. Prechováva úctu voči tradícii, ale chce ju vnoriť do bizarnejších zvukových okolností.

Slovenská filharmónia so šéfdirigentom Jamesom Juddom

Jej diela sú zväčša výrazne introvertné, reflexívne, kontemplatívne. Názov V parku môjho otca nepriamo poukazuje na súznenie časov a epoch. Prelínanie časov je prítomné už aj v dielach Gustava Mahlera. Jeho prvé štyri symfónie sú výrazne inšpirované zbierkou básní Chlapcov zázračný roh a skladateľ v nich v dramatických gestách hľadá čosi ako nebeské priestory. Štvrtá symfónia akoby ich našla; Mahler v nej reaguje na jednu z básní známej kolekcie s názvom Das himmlische Leben (Nebeský život).
Na koncerte sa predstaví huslista Jarolím Emmanuel Ružička – koncertný majster orchestra SF a sopranistka Lenka Máčiková, ktorá účinkovala na festivaloch ako napr. Pražská jar či v anglickom Glyndenbourne. V roku 2019 vystúpila ako hosť na koncerte José Carrerasa v Prahe.

www.filharmonia.sk