Ľubovnianske múzeum – hrad


2962   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Ľubovnianske múzeum – hrad

 

Hrad a skanzen v Starej Ľubovni patria k turisticky najatraktívnejším areálom Slovenska.

Hrad Ľubovňa, týčiaci sa nad mestom Stará Ľubovňa, bol postavený na konci 13. stor. Prestavbami v 16. a najmä v 17. storočí získal súčasnú barokovú podobu. Na hrade boli uschovávané poľské korunovačné klenoty, uväznený slávny dobrodruh Móric Beňovský, ktorého dobrodružná cesta na Madagaskar sa začala útekom z hradného väzenia a poslednou súkromnou majiteľkou hradu bola španielska princezná Isabela de Bourbon-Zamoyska.

Skanzen, Ľubovnianske múzeum – hrad

Skanzen, nachádzajúci sa pod hradom, je jedinečným spojením hradnej majestátnosti a ľudovej architektúry zo Spiša a severného Šariša. Najvzácnejším objektom je zrubový gréckokatolícky kostolík z Matysovej z r. 1833, v ktorom sa nachádza ikonostas zo 17. – 19. storočia.

 

Neprehliadni: Pozvánka na Považie v zime

Hrad a skanzen majú spolu 33 expozícií s 24 750 exponátmi, ktoré návštevníci môžu obdivovať. Na hrade sa neustále robí archeologický výskum, opravujú starú stavbu a reštaurujú pamiatky, pripravujú a sprístupňujú nové exponáty. Pracovníci hradu sú ústretoví aj k handicapovaným hosťom. Všetky informácie pre návštevníkov sú v  celom múzeu upravené aj pre nevidiacich a nepočujúcich hostí.

Program, Ľubovnianske múzeum – hrad

Okrem stálych expozícií sa na hrade a v skanzene pripravuje ročne takmer 30 podujatí, ktoré sú vždy nápadité a dokážu zlákať ľudí i k opakovaným návštevám. Ročne hrad navštívi takmer 200 000 návštevníkov.

www.hradlubovna.sk

Foto: archív múzea