Ani umelci nezabúdajú! K 30. výročiu Nežnej revolúcie pripravili pestrý kultúrny program


5081   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
K 30. výročiu Nežnej revolúcie

Nežná revolúcia je jednou z najdôležitejších historických udalostí v dejinách Slovenska. V novembri si pripomenieme 30. výročie Nežnej revolúcie – tohto významného dejinného medzníka Čechov a Slovákov, kľúčového z hľadiska obnovenia demokratického zriadenia v oboch krajinách. Výročie je zároveň vhodným rámcom pre rôznorodé aktivity, ktorými si pripomenieme nespochybniteľný hodnotový potenciál pre dnešok,“ vyjadrila sa ministerka Laššáková.

Ministerstvo kultúry SR v spolupráci s organizáciami v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti a ďalšími spoluorganizátormi prináša informácie o kultúrnom programe, ktorý sa tematický dotýka roka 1989.

Štátne divadlo Košice

14. novembera 2019, Košice, Činohra, Václav Havel: List Gustávovi Husákovi

V apríli roku 1975 napísal Václav Havel list Gustávovi Husákovi, generálnemu tajomníkovi Ústredného výboru Komunistickej strany Československa, v podstate najmocnejšiemu mužovi vtedajšieho režimu, na ktorý nikdy nedostal odpoveď. Zároveň list poslal do zahraničných tlačových agentúr a list bol preložený do väčšiny svetových jazykov. Havel v ňom pomenováva všetky neuralgické body, strachy a pocity vtedajšej normalizovanej spoločnosti.

Neprehliadnite: SPIŠSKÝ HRAD SA DOČKAL…

Je najväčším svedectvom doby, ale paradoxne, ak sa do tohto listu začítame dnes, dostávame intenzívny pocit, že normalizácia nie sú naše dejiny, ale stále pretrvávajúca minulosť. Zvíťazila pravda a láska nad klamstvom a nenávisťou? Kto sú tí, na ktorých čakáme? Provokatívna inscenácia Havlovho listu Gustávovi Husákovi je adresovaná našej občianskej spoločnosti pri príležitosti 30. výročia jej zrodu.

Štátny komorný orchester Žilina

21. novembra 2019, Žilina, Slávnostný koncert k 30. výročiu Nežnej revolúcie

Koncert ŠKO k 30. výročiu Nežnej revolúcie z diel exilových autorov Kolkoviča a Kupkoviča v konfrontácii s netradične poňatým Mozartom a beatlesovkami v barokovom šate. Saxofón evokuje jazz a jazzová hudba je jedným zo symbolov slobody. Beatles a Breiner sú pre nás zasa symbolom rebelstva. To všetko v spojení so skvelou hudbou.

Štátna opera

16. novembra 2019, Banská Bystrica, Sála Štátnej opery, Koncert k 30. výročiu nežnej revolúcie

Koncert 4 laureátok medzinárodnej speváckej súťaže Gabriely Beňačkovej za účasti opernej divy. Účinkujú: Cécile Achille, Ana Cernicova, Zuzana Weiserová a Karolina Filus. Dirigent: Igor Bulla. Spoluúčinkuje: orchester Štátnej opery.

K 30. výročiu Nežnej revolúcie

Slovenské národné divadlo

November 2019, Bratislava, Diskusné večery v SND

Séria 10 diskusných večerov v Modrom salóne SND k téme výročia Nežnej revolúcie.

Hudobné centrum

8. novembra – 15. novembra 2019, Bratislava, Piešťany, MELOS-ÉTOS 2019

15. ročník medzinárodného festivalu súčasnej hudby Melos-Étos sa uskutoční v rôznych koncertných sálach. Prehliadka popredných súborov (8 koncertov) s najnovšou tvorbou reflektuje výročie, problémy ľudských práv a slobody v globálnom kontexte.

Slovenské centrum dizajnu

Velvet Generation do 17. novembra 2019, Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska, Veľvyslanectvo SR v Londýne

Výstava Velvet Generation pripomína 30. výročie československej Nežnej revolúcie pohľadom niekoľkých slovenských dizajnérov generácie narodenej v polovici 70. rokov 20. storočia. Autorky a autori prezentovaní na výstave študovali alebo začali študovať na Slovensku (v Československu) v 90. rokoch, v čase veľkých spoločenských i technologických zmien. Ich práca výrazne ovplyvnila kontext dizajnu a umenia na Slovensku a zasiahla i za hranice. Nie sú len dizajnérmi, ale sú organizátormi, podnikateľmi, pedagógmi a spoločensky aktívnymi ľuďmi, a je zrejmé, že bez zmien, ktoré priniesla Nežná revolúcia by bola ich tvorba obmedzená a ostatné aktivity nemožné.

Foto: TASR
www.culture.gov.sk