Festival Ars Poetica – mystický zážitok pre všetkých milovníkov poézie, hudby, filmu a tanca!


3751   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Festival poézie Ars Poetica

Festival Ars Poetica prináša už tradične kontakt s tou najkvalitnejšou a najvýraznejšou svetovou i slovenskou poéziou. Od 7. do 17. novembra čaká na návštevníkov bohatý program naplnený stretnutiami s medzinárodnými básnikmi a umelcami, ktorí nás dokážu uviesť do sveta, v ktorom sa transformuje zdanlivo všedný okamih na jedinečný, povznášajúci, občas až mystický zážitok. Súčasťou bratislavských festivalových dní, ktoré budú prebiehať v Café Berlinka, Galérii Nedbalka, v Modrom salóne SND a na ďalších miestach. Budú aj rôzne multižánrové spojenia, kde poézia v symbióze s hudbou, vizuálnym umením, divadlom a inými prejavmi, dostáva celkom novú tvár a vytvára jedinečné zážitky.

Festival poézie Ars Poetica

Prekladový projekt súčasnej svetovej poézie

Počas festivalu sa slovenskému publiku predstaví napríklad palestínsko-sýrsko-švédsky básnik a perfomer Ghayath Almadhoun. Jeho hlas je hlasom osamelého, proroka na púšti, hlasom básnika najlepších mystikov Blízkeho východu, ako aj hlasom človeka žijúceho v exile. Ten však stále zostáva súčasťou svojej kultúry a osudov ľudí na pravom brehu Jordánu. Ars Poetica privíta aj jedného z najfascinujúcejších performerov zvukovej poézie na svete Jaapa Blonka a spomedzi medzinárodne uznávaných poetiek si pozornosť návštevníkov zaslúži vystúpenie Susanne Ringell. Jednej z hviezdnych autoriek severskej poézie a literatúry, ako aj večer Carolyn Forché. Autorky, ktorej tvorba nielenže vychádza v najvýznamnejších vydavateľstvách v USA, ale je to aj básnické zosobnenie toho, čomu sa hovorí hlas svedomia.

Neprehliadnite: Stretnutie/Pocta Vincentovi Hložníkovi

Jedným z headlinerov aktuálneho ročníka je Claudio Pozzani z Talianska, ktorému bola len prednedávnom udelená veľmi prestížna Montaleho cena. Festival bude hostiť aj celý rad unikátnych a sugestívnych performerov: Iana Keteku z Toronta, Deana Bowena z Rotterdamu, Eduarda Escoffeta z Barcelony a ďalších.

Ars Poetica je najväčším prekladovým projektom zahraničnej poézie na Slovensku. Festival je otvorený všetkým, ktorí chcú dať šancu poézii, aby ich oslovila možno celkom nečakane, len tak mimochodom – niečím, čo azda ani nevedeli, že sa im môže stať. Ide o zážitok krásy z čohosi, čo na prvý pohľad pôsobí len ako slovo. Nie sú to však len slová, je to poézia“ pozýva na festival jeho riaditeľ, básnik a prekladateľ Martin Solotruk.

Festival poézie Ars Poetica

Hudba, poézia, film

Nabitý program sedemnásteho ročníka festivalu je už tradičnou oslavou kvalitnej svetovej poézie, no nebudú chýbať ani skvelé hudobné koncerty. Robert Pospiš & Martin Sillay & the Band s programom Poézia v hudbe/Hudba v poézii, či americká umelkyňa a autorka Shannon Sullivan&The Band, ktorá je živým dôkazom, že spojenie hudby a poézie prináša nielen estetické, ale aj aktivistické posolstvo, ktoré v nás dokáže prebudiť túžbu po lepšom svete.

Dramaturgiu Ars Poetica dopĺňajú aj rôznorodé sprievodné podujatia. Programy pre deti, tanečné a kreatívne workshopy prepájajúce pohyb, vnímanie so sebauvedomovaním a imagináciou a špeciálny Ars Poetica Film v dramaturgii Martina Palúcha. Ide o prehliadku filmových lahôdok istým spôsobom spojených s poéziou, na ktorú sa diváci môžu tešiť od 11. do 15. novembra v kine Lumiére.

Festival poézie Ars Poetica plagat

Každoročne je naším cieľom vytvoriť vysokokvalitný umelecký program, ktorý v neobyčajnej šírke spektra ukáže slovenskému publiku silu a kvalitu súčasnej svetovej poézie. No súčasne predstavujeme poéziu ako živé, aktuálne médium, ako tvorivú energiu, ktorá umožňuje spojenie viacerých druhov umenia“ dopĺňa riaditeľ Ars Poetica.

www.arspoetica.sk