Zdravé oči už v škôlke

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Zdravé oči už v škôlke

Každý rodič, ktorý už absolvoval so svojim malým dieťaťom návštevu málo dostupného detského očného lekára, chápe, akú veľkú ústretovosť robi BILLA ľuďom a Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska organizovaním prevencie – merania detských očí v materských školách. Zachytia tak poruchy zraku, ktoré včasnou liečbou dieťaťu len pomôžu.

V októbri 2018 odštartoval tretí ročník unikátneho projektu zameranéha prevenciu detských očných ochorení – Zdravé oči už v škôlke. Ide o skríningové meranie detského zraku, ktoré v spolupráci s o. z. BILLA ľuďom realizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS). Počas trvania predchádzajúceho druhého ročníka pracovníci z ÚNSS skontrolovali oči 15 072 deťom v 313 materských škôlkach. V treťom ročníku by chceli pozrieť očká až 20 000 deťom. Tohtoročné kapacity na meranie zraku sa rýchlo napĺnili, avšak v niektorých krajoch sú ešte voľné miesta a škôlky z nich sa môžu ešte do projektu prihlásiť. Voľné miesta sú v Bratislavskom, Banskobystrickom a Trnavskom kraji, v ostatných krajoch sú už kapacity naplnené a merania prebiehajú podľa harmonogramu. „Riaditelia materských škôl v spomínaných krajoch môžu svoje škôlky ešte zaregistrovať na bezplatné meranie na stránke www.zdraveocivskolke.sk,“ hovorí Ing. Tatiana Winterová, riaditeľka ÚNSS.

Zdravé oči už v škôlke

Zdravé oči už v škôlke

Samotné merania pomocou špeciálneho bezdotykového prístroja (autorefraktometra) prebiehajú rýchlo, bezbolestne a hlavne v známom prostredí škôlky. Koordinátor z ÚNSS príde v stanovený čas do škôlky, do rúk chytí prístroj pripomínajúci väčší fotoaparát a každé dieťa skontroluje na diaľku, zo vzdialenosti jedného metra. „Projekt Zdravé oči v škôlke sa ukazuje už dlhodobo ako veľmi prospešný, nakoľko každý rok je vydaných cez 2 000 odporúčaní na návštevu oftalmológa. Ide o zhruba 14 % všetkých zmeraných detí, ktorým prístroj vykázal začínajúcu alebo rozvinutú zrakovú poruchu,“ vysvetľuje Mgr. Jana Gregorovičová, koordinátorka projektu z o. z. BILLA ľuďom.

Zdravé oči už v škôlke

Pri meraniach v škôlkach je naozaj zábava, ukazujú to videá natočené s deťmi v jednej bratislavskej materskej škole.

www.zdraveocivskolke.sk