Pracovali ste v zahraničí? Máte nárok na vrátenie daní. Viete ako postupovať? Poradíme


2306   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Pracovali ste v zahraničí

Pracovali ste v zahraničí? Ak ste už niekedy pracovali za hranicami Slovenskej republiky alebo práve teraz ste zamestnancom v zahraničí, asi si viete spomenúť na počiatočné stresy nielen z dočasnej zmeny bydliska, ale aj z administratívy spojenej s prácou v neznámej krajine. Zdĺhavé „papierovačky“ sú pre drvivú väčšinu ľudí zdrojom znepokojivých pocitov až silných obáv. To, že už to všetko máte za sebou, znamená, že možno to nebolo až také hrozné ako sa to javilo, kým ste sa do toho nepustili.

Neodkladajte teda ani vybavovanie vrátenia daní zo zahraničia. Zadosťučinením za investovanie niekoľkých hodín bude finančná kompenzácia na vašom bankovom účte. Navyše, nemusíte to zvládnuť sami. Môžete využiť služby spoločností so zameraním na poskytovanie pomoci práve v tejto oblasti.

Pracovali ste v zahraničí?

Čo je vrátenie daní zo zahraničia?

Každý zamestnanec je povinný platiť dane, nezávisle od toho, či miestom jeho práce je Slovenská republika alebo nejaká iná krajina. To, či sa na vás vzťahuje dvojitý daňový domicil (odvádzate dane v 2 krajinách) alebo ste daňovým rezidentom iba v jednej krajine, závisí od viacerých faktorov. Každopádne, pri vrátení daní zo zahraničia sa však prihliada na niečo iné. Ide prakticky o refundáciu tej sumy, ktorá predstavuje rozdiel medzi tým, čo ste zaplatili a tým, čo je vaša zákonná daňová povinnosť. Takže, prakticky sa to dá považovať za vrátenie preplatku.

Užitočná navigácia

Internetový portál TJ-Legal.com sa zameriava práve na zvýšenie povedomia o možnosti vrátenia daní zo zahraničia a rovnako aj na pomoc so samotným úkonom;o tom však nižšie. Postup v prípade jednotlivých krajín je rozdielny. Napríklad vrátenie daní z Nemecka vysvetľuje veľmi jednoducho tak, že je to prakticky podanie nemeckého daňového priznania. No veľmi podobné definície nájdete aj v sekcii pre prácu v Holandsku alebo susednom Rakúsku.

Neprehliadnite:

Budúcnosť, Ikar, lexikon.skBudúcnosť je rýchlejšia ako si myslíte.
Ponúkne fantastické a nekonečné príležitosti nám všetkým!

Ako môžem požiadať o vrátenie daní zo zahraničia?

Žiadosť o vrátenie daní zo zahraničia pokojne môžete podať na vlastnú päsť. Ak návšteva úradov a administratívne úkony sú pre vás hračkou a, samozrejme, ak ovládate úradný jazyk danej krajiny na vysokej úrovni, určite to zvládnete. Ideálne je však to, ak tak spravíte pred tým, než sa vrátite domov, teda ešte pred príchodom na Slovensko. Navštívte miestny daňový úrad, prípadne poproste svojho zahraničného zamestnávateľa o asistenciu.

Pracovali ste v zahraničí?

Pomoc v spolupráci s agentúrou

Ďalšou možnosťou je požiadať o pomoc agentúru ponúkajúcu služby v tejto oblasti. Vyššie sme spomenuli spoločnosť TJ-Legal, ktorá sa s vrátením dane a preplatkov zo zahraničia zaoberá už skoro 15 rokov, od roku 2008. Postup je jednoduchý. Na tomto portáli si vyberiete krajinu, v ktorej ste pracovali alebo pracujete stále. Takže, v prípade, že chcete podať daňové priznanie, ak pracujete v Nemecku, iba kliknete na sekciu určenú pre túto krajinu. Následne sa rozhodnete, či preferujete vyplnenie tlačiva vo formáte .pdf alebo skôr ste za jednoduchšiu administratívu v online aplikácii. Dostanete informácie aj o tom, aké ďalšie podklady potrebujete dodať. Ak niečo z toho nebudete mať k dispozícii, nemajte žiadne obavy. Podporu dostanete aj v tom, aby ste sa k nim dostali čo najjednoduchšie. Po pozbieraní kompletného spisu a podpísaní formulára je už len na vás, či proces dokončíte online alebo to všetko pošlete poštou. Posledný krok je ten najpríjemnejší – čakanie na peniaze.

Pracovali ste v zahramničí?

Oplatí sa mi požiadať o refundáciu dane zo zahraničia?

Našou jednoznačnou odpoveďou je: áno. Nevieme však presne aká suma príde na váš bankový účet. Je mnoho externých faktorov, ktoré toto ovplyvňujú. Logicky, je rozhodujúce, v ktorej krajine ste pracovali. No rovnako kľúčové je i to, ako dlho ste boli zamestnaní v zahraničí. Mnohých však akákoľvek suma dokáže potešiť, a starať sa o rodinný rozpočet môžete aj tak, že využijete podobné príležitosti okrem stáleho príjmu.

Pracovali ste v zahraničí?

To však neznamená, že to bude mačka vo vreci. Približnú výšku svojho preplatku viete jednoducho vypočítať pomocou daňovej kalkulačky. Nájdete ju na stránke spoločnosti TJ-Legal. Ak sa vám číslo, ktoré po zadaní všetkých potrebných údajov dostanete, bude páčiť, môžete sa na tejto stránke zaregistrovať a pustiť sa do procesu. Je dôležité vedieť i to, že výsledok je len orientačný.

Zdroj fotiek: Freepik.com