Tepelná izolácia strechy – úspora energie a zvýšenie komfortu vášho bývania. Poznáte riešenie?


567   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
tepelná izolácia

Tepelná izolácia strechy. Takéto riešenie prináša obmedzenie zrážania vodnej pary v interiéri. A následný tepelný komfort spôsobuje zníženie nákladov na energie. Aj to sú výhody, s ktorými vám dokáže pomôcť tepelná izolácia strechy. Pri výbere izolácie je potrebné ujasniť si čo chcete izoláciou dosiahnuť. Od toho sa odvíja to, ako budete postupovať ďalej.

Tepelná izolácia je kľúč k spokojnosti

Tepelná izolácia je kľúčovým prvkom v stavebnom procese, ktorý minimalizuje stratu tepla a pomáha udržať stálu teplotu v interiéri budovy. Odhaduje sa, že cez nezateplenú strechu unikne až 30-40% tepla. Vďaka kvalitnému zatepleniu môžete toto percento znížiť takmer na nulu.

Široký výber materiálov

Na trhu existuje mnoho druhov materiálov, ktoré sa používajú na tepelnú izoláciu dôležité je vybrať si vhodný materiál, ktorý splní všetky vaše požiadavky. Minerálna vlna, sklenené vlákna, penový polystyrén, polyuretánové dosky či rôzne druhy ekologických materiálov od vlny až po konopné vlákna. Výber tepelnej izolácie závisí od druhu strechy, klimatických podmienok, ale aj vašich finančných možností.

Tepelná izolácia

Energetická účinnosť

Dôležité je zvážiť aj požiadavky na energetickú účinnosť. Tepelná izolácia strechy prináša mnoho prínosov pre budovy, užívateľov, ale aj životné prostredie. Medzi hlavné prínosy patrí:

1. Úspora energie a nákladov – Správne nainštalovaná izolácia minimalizuje stratu tepla budovy, čo vedie k nižším mesačným nákladom za energie. Kvalitné zateplenie strechy môže eliminovať podstatnú časť tepelných únikov a znížiť tak celkové náklady na vykurovanie. Optimálne navrhnutá tepelná izolácia strechy vás však chráni nielen pred chladom v zimnom období, ale aj nadmerným prehrievaním v lete a zabezpečuje tak celoročne stálu a príjemnú vnútornú klímu.

2. Zvuková izolácia – Podľa zvolenej izolácie je možné zlepšiť akustický komfort budovy. Niektoré materiály majú schopnosť absorbovať zvuk. Výberom izolácie tak môžete predísť prenikaniu zvukom z okolia, ale aj zvnútra budovy.

3. Zvýšená hodnota nehnuteľnosti – Zateplené nehnuteľnosti majú aktuálne na trhu vyššiu hodnotu. Kupujúci majú tendenciu preferovať budovy s nízkymi nákladmi, čo zvyšuje atraktivitu a cenu nehnuteľnosti.

4. Dlhšia životnosť budovy – zateplené budovy sú menej náchylné na kondenzáciu vlhkosti a vznik hniloby alebo plesní. Správne vybraný materiál predlžuje životnosť stavebných materiálov a celkovej konštrukcie. Izolácia zabraňuje tepelnej expanzii a kontrakcii materiálov, čo môže redukovať riziko trhlín a poškodenia.

Neprehliadnite:

Dôraz na hygienu JIKA
Dôraz na hygienu nesmieme podceňovať: moderné toalety a bidety ako súčasť bytovej kultúry

Čo treba zvážiť…

Pri výbere tepelnej izolácie nezabudnite zvážiť všetky faktory. Od klimatických podmienok, typu strechy, vašich konkrétnych požiadaviek na energetickú účinnosť či finančné hľadisko – a to koľko ste do zateplenia ochotní investovať. Ak si nie ste istí ako vybrať správny typ izolácie, dajte si poradiť od odborníkov. Obrátiť sa môžete napríklad na Gamat, ktorý ponúka kompletné služby ohľadom montáže plochých striech. (WP)