Aké opatrenia ponúklo Ministerstvo dopravy a výstavby SR za 100 dní vlády? Priority na najbližšie obdobie? Veľa otázok? Aké budú odpovede?


5358   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Andrej Doležal 100 dní na Ministerstve dopravy a výstavby SR

Minister dopravy a výstavby (a cestovného ruchu) SR Andrej Doležal sa za prvých 100 dní svojho pôsobenia vo vláde zaoberal predovšetkým riešením následkov pandémie. Zároveň sa oboznámil s problematikou rezortu, začal cesty do regiónov Slovenska a intenzívne sa venuje realizácii programových priorít vlády.

„Pre mňa bolo prvoradé udržať chod cestnej siete a vytvoriť adekvátne podmienky pre autodopravcov. Ich nevyhnutnosť sme pocítili všetci, zvlášť v čase mimoriadnej situácie, keď bolo potrebné zabezpečiť zásobovanie tovarov a služieb na Slovensko. Samozrejme, prichádzali ďalšie a ďalšie problémy, preto sme pružne iniciovali zmeny v autoškolách, rovnako pri kontrolách TK a EK, aby ľudia neboli zbytočne stresovaní a pokutovaní,“  povedal minister dopravy Andrej Doležal.

Okrem zmien zákonov prispel rezort dopravy 80-timi miliónmi eur z eurofondov na riešenie priamych následkov koronakrízy.

Neprehliadnite:
Dovolenka na Slovensku: nové sezónne vlaky na podporu domáceho cestovného ruchu počas celého leta

Minister sa zároveň od prvého dňa v úrade začal zaoberať kauzou mýtneho tendra. Dal pokyn Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS), ktorá už pripravuje zmeny na zníženie prevádzkových nákladov súčasného mýtneho systému. Ten by mal by byť výhodnejší pre štát. Zároveň NDS akceleruje prípravy súťaže na nový mýtny systém.

Na stretnutí s predsedami všetkých ôsmich územných celkov im minister prisľúbil osobnú návštevu v ich regiónoch do konca roka. Zatiaľ stihol navštíviť Prešovský, Žilinský, Banskobystrický kraj a najbližšie ho čaká cesta do Trenčianskeho kraja. Na stretnutiach so zástupcami VÚC aj primátormi miest a starostami obcí minister predstavil možnosť uchádzať sa o finančný príspevok zo Štátneho fondu rozvoja bývania pri výstavbe nájomných bytov, možnosti riešení konkrétnych problémov v cestnej, železničnej a cyklistickej infraštruktúre, ako aj o integrovanom územnom rozvoji.

Andrej Doležal 100 dní na Ministerstve dopravy a výstavby SR

„Chcem vidieť reálne problémy, ktoré regióny trápia, aby som si vedel urobiť skutočný obraz o tom, aký je stav ciest, kde chýba obchvat, kde treba akcelerovať výstavbu alebo zlepšiť železničné spojenia pre ľudí. To všetko sa dá vnímať práve od ľudí, ktorí tam žijú. Jednoducho, ako viem zo svojej pozície pomôcť. Budem v tom pokračovať ďalej, pretože to považujem za veľmi prínosné pre obe strany,“ dodal minister dopravy.

K najviac zasiahnutým oblastiam, ktoré doslova paralyzovala mimoriadna situácia s koronavírusom, patrí cestovný ruch. Ministerstvo dopravy intenzívne pripravuje opatrenia a kroky, aby sa domáci cestovný ruch dostal z ťažkej situácie a začal prosperovať.

Neprehliadnite:
Situácia v gastronómii a hotelierstve je mimoriadne kritická.

„Dnes potrebujeme pomôcť našim hotelierom, našim subjektom, ktoré v cestovnom ruchu podnikajú, našim službám. Potrebujú to viac ako kedykoľvek predtým. Dnes je ideálny čas na to, aby sme spoznávali našu krajinu, ktorá má naozaj čo ponúknuť. Som presvedčený, že Dovolenka na Slovensku je dobrý nápad,“ uzavrel minister Andrej Doležal.

Rezort dopravy pripravil zmeny rekreačných poukazov, ktoré budú adresnejšie pre všetkých zamestnancov a bude ich preplácať štát. Návrh ide na schválenie vlády a parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní tak, aby sme podporili tohtoročnú letnú sezónu. Tá je totiž existenčná pre mnohých podnikateľov v cestovnom ruchu u nás. Ministerstvo zároveň pokračuje v podpore oblastných a krajských organizácií cestovného ruchu. Tento rok to bude sumou 7,6 milióna eur, ktorá tak pomôže zviditeľniť najmä aktivity v regiónoch.

Minister dopravy chce naďalej pokračovať v prioritách, ktoré si stanovil hneď po príchode do rezortu. V neposlednom rade je úlohou efektívne vyčerpať všetky dostupné eurofondy a úspešne sa pripraviť na ďalšie možnosti ich čerpania, ktoré sa nám ponúkajú.

Foto: mindop.sk a Pixabay
www.mindop.sk