Ktoré tienenie rozumie vášmu oknu najlepšie? Pred blížiacim sa letom sa rozhodnúť treba…

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
tienenie, rolety, žalúzie

Tienenie interiéru je dôležité. Najmä v horúcich letných dňoch. Ak pomaly myslíte na príjemný chládok vo svojom príbytku a rozhodujete sa, či budú pred blížiacimi sa horúcimi letnými dňami vhodnejšie vonkajšie žalúzie alebo rolety, zopár užitočných rád nájdete v týchto nasledujúcich riadkoch.

Obe riešenia prispievajú zároveň k šetreniu energiami a zaisteniu dokonalého súkromia. A teraz otázky – sú lepšie vonkajšie žalúzie alebo rolety? Ktoré tienenie vášmu oknu a pohodliu najlepšie rozumie?

tienenie, žalúzie, rolety


Vonkajšie žalúzie na okná

Exteriérové žalúzie vám umožnia regulovať svetelné podmienky v miestnosti presne podľa vašich preferencií. Vďaka tomu, že sa montujú z vonkajšej strany okna, chránia jeho sklo aj pred prehrievaním. Na rozdiel od interiérových žalúzií tak pomáhajú výraznejšie regulovať teplotu v interiéri. Po úplnom zatiahnutí môžu znižovať náklady na klimatizáciu až do 30 %. Ich príspevok k šetreniu oceníte aj počas zimy. Medzi zatiahnutými žalúziami a oknom vzniká priestor naplnený vzduchom, ktorý pôsobí ako izolácia, chráni sklo pred ochladzovaním a zamedzuje únikom tepla. Vďaka tomu budete mať nižšie náklady na vykurovanie.

Neprehliadnite:

kokteil

Kokteil, ktorý vám zmení život!
Namiešajte si taký, aby ste sa stali najlepšou verziou seba samých.


Myslite na stavebnú prípravu

Ak ste sa rozhodli pre vonkajšie žalúzie, mali by ste počítať s nutnosťou stavebnej prípravy. Pokiaľ by ste ich chceli montovať na hotovú fasádu okná až neskôr, ich konštrukcia by znížila svetlú výšku okien. Vhodné je preto myslieť na to už vo fáze prípravy projektu domu, aby vám moderné a kvalitné vonkajšie rolety priniesli maximálny komfort a zlepšili zároveň estetiku nehnuteľnosti.

Vonkajšie rolety a maximálne úspory

Tienenie s možnosťou úplného zatemnenia interiéru vám umožnia kvalitné a zároveň štýlové vonkajšie rolety. Po zatiahnutí vytvárajú súvislú plochu, cez ktorú slnečné lúče nedokážu preniknúť. V porovnaní s exteriérovými žalúziami ponúkajú o niečo nižšiu možnosť regulácie svetla, na druhej strane sú však lacnejšie. Prínos do rodinného rozpočtu oceníte aj pre ich vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti.

 

 

Stála teplota je zaručená 

Zatiahnuté vonkajšie rolety nedovolia slnečnému žiareniu dopadnúť na sklá okien, čím ich chránia pred prehrievaním. Pomáhajú tak udržiavať stálu teplotu v dome aj bez nutnosti zapnutia klimatizácie, čím šetria na nákladoch za elektrinu. Aj po ich zatiahnutí sa pritom dá stále vetrať. Ak sa rozhodnete pre vonkajšie rolety, iste tiež oceníte ich schopnosť chrániť pred únikmi tepla. Kvalitné modely s lamelami plnenými PUR penou môžu znížiť náklady na vykurovanie až do 50 %.

tienenie


Ochrana pred hlukom, prašnosťou aj vlámaním

Exteriérové rolety chránia tiež pred hlukom z ulice. Ochrana skla pred prachom poteší tých, ktorí bývajú na rušnom mieste s vysokou prašnosťou. Vonkajšie rolety sa vyrábajú z hliníka, ktorý vynikajúco odoláva korózii aj bez potreby akejkoľvek údržby. Tento pevný materiál je tiež odolný voči poveternostným podmienkam a mechanickému poškodeniu. Pevnosť roliet zvyšuje zároveň mieru ochrany vášho príbytku pred vlámaním. To nasledujúce a isto správne rozhodnutie je už iba na vás. 

Foto: archív redakcie, Shutterstock.com, pixabay