Výstavná prehliadka kraslíc Trebišovski pisanki sú dôkaz jemnej krásy a ľudskej trpezlivosti

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Domanižské kraslice v generáciách

Unikátna prehliadka kraslíc je festivalom trpezlivosti tvorcov krehkej krásy. Tradičná výstava veľkonočných kraslíc je opäť tu. Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove organizuje už 34. ročník tejto súťažnej výstavy v zdobení veľkonočnej krehkej krásy Trebišovski pisanki. 

Súťaž sa teší čoraz väčšej obľube. Aj tento rok do nej pribudli noví účastníci, ktorí zachytili chýr o súťaži napríklad aj v Českej republike Spolu vystavujú desiatky súťažiacich, medzi nimi dokonca aj trpezlivosťou obdarení muži. Prezentované techniky výzdoby kraslíc sú tradičné, netradičné, kombinované a iné. Na jednom mieste nájdete kraslice vytvorené rôznymi technikami; od voskovej batiky, cez vyškrabávané, odrôtované, oblepované, voskované až po farbené v odvare z cibuľových šúp.

Jemnocit je základná podmienka

Majsterky ľudovej umeleckej tvorby z Českej republiky využívajú už skoro 200 rokov staré novoostrožské vzory vytvorené voskovou batikou a vzory z Valašska tvorené technikou vyškrabovania. Slovenská autorka z Batizoviec (okr. Poprad) zdobí technikou vyškrabovania motívmi známymi už vyše 100 rokov.

Výstava zdobených vajíčok v trebišovskom kaštieli – Trebišovski pisanki 2020


Prehliadka kraslíc a fantázie…

Pri výzdobe kraslíc súťažiaci využívajú vajíčka rôznych vtákov. Nájdete tu aj neočakávané exponáty. Preto určite zájdite do Múzea a Kultúrneho centra Južného Zemplína v Trebišove. Toto kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja sústredilo skvosty ľudskej trpezlivosti a kreativity, ktoré sú hodné veľkého obdivu a zaslúžia si pozornosť aj ako inšpirácia pre návštevníkov na výzdobu svojich veľkonočných kraslíc. Aj tento rok autori vyzdobili napríklad nielen slepačie, ale aj holubie, morčacie, husacie aj pštrosie vajíčka. Spoznáte aj rôznorodé techniky zdobenia. Od tradičných ako vosková batika, vyškrabovanie, reliéfne zdobenie voskom, až po netradičné techniky ako techniky prelamovania (madeiry), servítková technika (dekupáž), zdobenie farbami či rôzne kombinované techniky. 

Neprehliadnite: 

Oddelené spálne

Oddelené spálne – spása alebo koniec vzájomného vzťahu?
Ako dosiahnuť kompromis a zachrániť vzťah?

 

Sviatočné inšpirácie a Trebišovski pisanki 2024

Hľadáte pred blížiacimi sviatkami inšpiráciu na zdobenie kraslíc? Výlet do Trebišova na aktuálnu výstavu Trebišovski pisanki vás určite prekvapí a povzbudí. Na vlastné oči uvidíte, čo všetko dokážu vykúzliť s kraslicami trpezliví majstri remeselníci.

prehliadka kraslíc Trebišovski pisanki


Odolať toľkej kráse sa nedá…

Ak sa vám nejaké kraslice zapáčia, môžete si ich dokonca aj zakúpiť. 
Výstava je verejnosti sprístupnená v priestoroch dvorany trebišovského kaštieľa 10. marca.

Text a foto: Múzeum a Kultúrne centrum Južného Zemplína v Trebišove
Viac na: www.muzeumtv.sk