Oddelené spálne – spása alebo koniec vzájomného vzťahu? Ako dosiahnuť kompromis a zachrániť vzťah?

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Oddelené spálne

Oddelené spálne sú pre mnohé páry akousi výstrahou, že so vzťahom nie je všetko v poriadku. Pravda je však taká, že vzťah môže fungovať aj keď partneri navzájom nezdieľajú jednu posteľ. Je to skôr otázka zvyku, komfortu a –  samozrejme – aj vzájomnej dohody.

Prečo sa ľudia rozhodnú spať oddelene?

Je pravda, že manželské postele boli stvorené pre dvojice a na začiatku vzťahu si málokto vie predstaviť spať oddelene. V niektorých prípadoch sú oddelené spálne naozaj začiatkom konca predtým krásneho vzťahu. Ak sa rozhodnete spať samostatne, pretože sa v prítomnosti partnera už necítite príjemne alebo s ním jednoducho už nechce zdieľať spálňu, vzťah nebude celkom v poriadku. Avšak existujú aj iné, praktickejšie dôvody prečo spať oddelene. Niekedy je takéto spanie dokonca zdravšie, pretože na dostatočne dlhom a kvalitnom spánku jednoducho záleží.

Pracovná vyťaženosť – jedna z príčin

Môže byť za tým napríklad pracovná doba. Ak jeden z partnerov pracuje na zmeny, prichádza domov v noci alebo odchádza skoro ráno a nechce toho druhého budiť, je celkom logické spať v inej miestnosti. Niekedy má jednoducho každý z partnerov iný biorytmus, jeden chodí spať neskoro, druhý zasa skoro vstáva a vzájomne sa budia.

Neprehliadnite:

relax LAUFEN
Doprajte si relax a nabite sa potrebnou energiou. Ako si vytvoriť domácu sprchovú oázu?

Vari najčastejší dôvod – chrápanie

Problémom je aj chrápanie. Pokiaľ ste už zdieľali spálňu s chrápajúcim človekom, určite ste túžili po nerušenom spánku osamote. Okrem toho sa niekomu lepšie spí pri otvorenom okne, iný má radšej teplo. Racionálnych dôvodov pre oddelené spanie je naozaj veľa a vôbec to nemusí znamenať krízu vo vzťahu alebo blížiaci sa koniec.

Ak sa dohodnete, kríza nehrozí

Základom každého zdravého vzťahu je komunikácia, a to aj o menej príjemných témach. Cítite, že sa neviete dobre vyspať v spoločnej spálni? Otvorte túto tému a hľadajte riešenie konkrétneho problému. Ak je problémom napríklad chrápanie, existuje viacero spôsobov ako ho odstrániť. Možno sa ale zhodnete na tom, že oddelené spálne vám obom umožnia dopriať si kvalitnejší a pokojnejší spánok.

Oddelené spálne

Intimita sa dá budovať aj inak

Užívať si pohodlné boxspring postele vo dvojici má svoje čaro. Spanie v blízkosti milovanej osoby znižuje hladinu stresu a určite má zmysel aj z pohľadu intimity a dôvery vo vzťahu. Lenže aj kvalitný spánok má množstvo výhod, o ktoré by ste sa nemali pripraviť, v mnohých ohľadoch je nevyhnutný pre zdravie a psychickú pohodu. To, že spí každý vo svojej posteli neznamená, že sa musíte odcudziť, mnohé páry dokonca tvrdia, že to ich intímny život zlepšilo. 

Hľadajme, čo nás spája…

Ak sa rozhodnete spať každý samostatne a časom začnete pociťovať citové ochladnutie alebo nepohodu, opäť prichádza na rad komunikácia. Svoje rozhodnutie môžete vždy zmeniť alebo hľadať iné možnosti ako sa zbližovať, napríklad venovať viac času spoločným aktivitám či príjemným túram. Ako bude – nebude vaše oddelené spanie fungovať záleží iba na vás a na vzájomnej dohode. (FU)

Foto: Prostock-studio / Shutterstock.com a pixabay