Roklina Veľký Sokol – klasika a napriek tomu menej navštevovaná lokalita Slovenského raja

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
roklina Veľký Sokol

Roklina Veľký Sokol je považovaná za najexponovanejšiu a zároveň jednu z najdivokejších roklín Národného parku Slovenský raj. Ide zároveň o najdlhšiu roklinu. Jej nespornou výhodou je, že sa nachádza mimo hlavných turistických centier a preto patrí medzi menej navštevované. A to je jej nesporný bonus.

Roklina Veľký Sokol je výborná voľba pre tých návštevníkov Národného parku Slovenský raj, ktorí vyhľadávajú divoké tiesňavy v nádhernom rajskom prostredí. Tiesňavu ukončuje Rothova roklina, pomenovaná po priekopníkovi turistiky, ktorý so svojimi spoločníkmi uskutočnil prvý prechod roklinou v roku 1898. Odvtedy sa už mnohí presvedčili, že niektoré svahy tiesňavy majú výšku až 300 metrov. Tiesňava sa pýši prívlastkom – najmohutnejšia. Neďaleko sa nachádza roklina Piecky. Tá má tiež svoje NAJ – pýši sa najvyšším rebríkom. Jeho zdolávanie je atraktívne pre mnohých turistov hlavne v letnom období.

roklina Veľký Sokol

Prísne pravidlá platia na každom kroku

V rokline Veľký Sokol, ako aj na celom území Slovenského raja, platí návštevný poriadok. Pohybovať sa na tomto území môžete len po turisticky značených chodníkoch. Vstup do rokliny je len jednosmerný a to proti prúdu potoka – z dola nahor. Sprístupnená je celoročne, v zimnom a predjarnom období sa neodporúča vstup bez špeciálnej zimnej obuvi (mačiek). Nepremokavá obuv by mala byť pre vaše pohodlie a bezpečnosť samozrejmou súčasťou výstroja.

Ako vidíte v autentickom filmovom dokumete, trasa tiesňavou je zabezpečená a prechádza väčšinou cez drevené a kovové zvislé mostíky. Budete sa pohybovať korytom tečúceho potoka, s množstvami napadaného dreva. Nepremokavá obuv by preto mala byť pre vaše pohodlie a bezpečnosť neoddeliteľnou súčasťou výstroja.

Neprehliadnite:

roklina, pod Kráľovou hoľou
Tri dni pod Kráľovou hoľou bez vody a elektriny!
Zn.: len pre náročných a dobre pripravených turistov

Ako sa sem dostanete?

Najznámejší vstup do rokliny Veľký Sokol je od Hrabušíc, okolo turistického centra Podlesok. Do samotnej rokliny Veľký Sokol od horárne vedie žltá turistická značka. Vytúžený vrchol rokliny sa nachádza na okraji planiny Glac. Ďalej pokračuje romantickou Rothovou roklinou cez Veľký vodopád, Malý vodopád a Kaskádový vodopád.

Roklina Veľký Sokol

Dobrá rada sa vždy zíde…

Celá túra cez Veľký Sokol a Rothovu roklinu na Glackú cestu môže trvať okolo 5 hodín a s prevýšením 535 m. S touto náročnosťou a istou časovou rezervou treba počítať. A potom sa už iba vydať za veľkým dobrodružstvom do raja – do Slovenského raja. Sprevádzať vás bude žltá a neskôr červená turistická značka.

Pri objavovaní nových zážitkov po Slovensku vám prajeme dobré počasie a veselú myseľ!

KST

 

 

 

Turistické tipy pripravuje a na opatrnosť vyzýva Tomáš Grman, Klub slovenských turistov – KST.
Pridaj sa a zaži to!

Text, foto a video: Tomáš Grman
Medzititulky: redakcia
Viac na: www.kst.sk