Tri dni pod Kráľovou hoľou bez vody a elektriny! Zn.: len pre náročných a dobre pripravených turistov

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
roklina, pod Kráľovou hoľou

Pobyt pod Kráľovou hoľou 3 dni v divočine na planine Smrečiny a v chate bez vody a elektriny. Už úvodná charakteristika výletu predznamenáva, že takýto náročný výlet je iba pre tých najskúsenejších turistov, ktorých súčasťou výbavy je aj veľká dávka odvahy. A ak k tomu pridáme aj toto ročné obdobie, naozaj klobúk dole!

Náš prvý cieľ

Smrečiny (1 364,7 m n. m.) sú vrch v Nízkych Tatrách nad obcou Liptovská Teplička, ležiaci približne 16 km juhozápadne od mesta Svit. Nachádza sa vo východnej časti Nízkych Tatier, v geomorfologickom podcelku Kráľovohoľské Tatry a časti Priehyba. Najbližším sídlom je severovýchodne ležiaca obec Liptovská Teplička, severne je obec Šuňava, severozápadne osada Čierny Váh a južne horehronské rázovité obce Šumiac, Heľpa a Pohorelá.

pod Kráľovou hoľou

Vrch je súčasťou Národného parku Nízke Tatry. Oblasť je súčasťou povodia rieky Váh. Západné svahy odvodňuje do Čierneho Váhu Benkovský potok a východnú  časti odvodňuje potok Teplička. Vrchol traverzuje značený turistický chodník na Panskú hoľu.

Neprehliadnite:


Malé Karpaty a Veľká homoľa lákajú na výlet čarovným svetom, kde vládne snehová kráľovná


Druhá méta dobrodružstva pod Kráľovou hoľou

Predná hoľa a jej vrcholová časť je pokrytá súvislým lesným porastom, ktorý neumožňuje rozhľad. Z odlesnených lokalít na svahoch je možné pozorovať okolité vrcholy Nízkych Tatier, podobne Chočské vrchy, Západné Tatry, Vysoké Tatry, Levočské vrchy a Kozie chrbty, Branisko.

A k plnej spokojnosti náš tretí cieľ

Bola ním orírodná rezervácia Martalúzka v správe štátnej ochrany prírody Národného parku Nízke Tatry. Táto zaujímavá lokalita sa nachádza v katastrálnom území obcí Telgárt, Šumiac a Liptovská Teplička. Územie o rozlohe 154, 82 ha bolo za chránené vyhlásené v roku 1999.

pod Kráľovou hoľou

Predmetom ochrany je zabezpečenie ochrany krajinársky mimoriadne hodnotného územia so skalným amfiteátrom a zachovalými živočíšnymi a rastlinnými spoločenstvami, ktoré sa viažu na prirodzené spoločenstvá lesa šiesteho a siedmeho vegetačného stupňa a subalpínske lúky. O tejto charakteristike lokality sa určite treba presvedčiť v nadchádzajúcich ročných obdobiach, keď nebude problém prežiť viac ako tri dni pod Kráľovou hoľou…

pod Kráľovou hoľou

O tejto charakteristike lokality sa určite treba presvedčiť v nadchádzajúcich ročných obdobiach, keď nebude problém prežiť viac ako tri dni pod Kráľovou hoľou…
Pri objavovaní nových zážitkov po Slovensku vám prajeme dobré počasie a veselú myseľ!

KST

 

 


Turistické tipy pripravuje a na opatrnosť vyzýva Tomáš Grman, Klub slovenských turistov – KST.

Text, foto a video: Tomáš Grman
Medzititulky: redakcia
Viac na: www.kst.sk