Lyžovačky sú v plnom prúde a opatrnosť na svahu je preto namieste. A čo, ak sa stane nehoda…?


1962   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Užívajte si zimné radovánky a lyžovačku v Košickom kraji

Lyžovačky sú v plnom prúde a úrazy lyžiarov a snowboardistov na zjazdovkách nie sú, žiaľ, nič výnimočné. Každoročne dôjde k stovkám nepríjemných udalostí pri zimných športoch. Nehoda na svahu môže byť problém. Ako možno predísť nepríjemnostiam a citiť sa na svahoch vždy bezpečne?

Niektoré nehody sa obídu bez väčších zranení. V tých vážnejších prípadoch musí zasahovať horská služba a rýchla zdravotná pomoc. Niektoré kolízie a úrazy by sa na frekventovaných svahoch vôbec nemuseli stať. Stačí, aby boli lyžiari voči sebe viac ohľaduplní, sledovali dianie na svahu pod sebou a nejazdili príliš agresívne, a už vôbec NIE s alkoholom v krvi.

Zlaté pravidlo na lyžiarskej zjazdovke

Pamätajte, vždy platí: lyžiar prichádzajúci zhora je zodpovedný za všetkých, ktorí jazdia pod ním. Častou príčinou úrazu na svahu je precenenie vlastných schopností. Ak niekto nie je dobrý lyžiar alebo ešte nemá dostatočné skúsenosti, príliš rýchla jazda alebo jazda na náročnej trati môže ohroziť jeho samotného, no i ostatných.

Nehoda na svahu Bez poistenia vás môže vyjsť draho, poistenie na svahu Union

Úrazy na domácich zjazdovkách

Pri úrazoch na Slovensku si vystačíte s verejným zdravotným poistením. Nehody na svahu môžu mať dve tváre. Zranenie jedného lyžiara v dôsledku pádu, alebo zranenie dvoch a viacerých lyžiarov v dôsledku zrážky. Každý lyžiar by mal byť pripravený a v prípade potreby poskytnúť nevyhnutnú prvú pomoc a dodržiavať nasledovné pravidlá:

 • zistiť stav zraneného, či je pri vedomí, či dýcha,
 • zavolať na tiesňovú linku 112 a upovedomiť obsluhu areálu,
 • označiť miesto nehody, aby nedošlo k ďalším kolíziám na svahu,
 • ošetriť zranenému vonkajšie poranenia,
 • zafixovať zlomené končatiny,
 • uviesť do stabilizovanej polohy,
 • udržiavať zraneného v teple,
 • v žiadnom prípade nepodávať alkohol na zahriatie, len čistú vodu alebo čaj,
 • pri podozrení na poranenie chrbtice manipulovať so zraneným čo najmenej.

Nehoda na svahu Bez poistenia vás môže vyjsť draho, poistenie na svahu Union

Ak je úraz na slovenskej zjazdovke…

Prevádzkovatelia slovenských lyžiarskych stredísk sú povinní lyžiarovi v prípade úrazu na svahu zabezpečiť minimálne zvoz k sanitke čakajúcej pod svahom. Následné ošetrenie lekárom a liečba je štandardne hradená z verejného zdravotného poistenia a nevyžaduje špeciálne poistenie na lyžovačku. Toto všetko však platí len v areáloch vyznačených zjazdoviek. Ak sa rozhodnete pre adrenalínovú jazdu mimo označenú zjazdovku a stane sa vám úraz, spadne lavína alebo zablúdite a blíži sa tma, volajte Horskú záchrannú službu (HZS) na čísle 18 300. V tomto prípade sa oplatí mať uzatvorené poistenie do hôr, ktoré kryje aj náklady na zásah HZS.

Neprehliadnite:

Užívajte si zimné radovánky a lyžovačku v Košickom kraji
Sneh máme, hurá na bežky! Najobľúbenejšie bežecké lyžiarske trate, ktoré sa oplatí vyskúšať ešte túto sezónu

Ako je to v zahraničí?

Pri balení na lyžovačku do zahraničia nezabudnite na drobnosť, ktorá vás môže zachrániť od mnohých nepríjemností. Poistenie do hôr v zahraničí je zvyčajne súčasťou cestovného poistenia. Nezabúdajte, že poškodený si môže nárokovať peniaze za poškodenú lyžiarsku výstroj.

V prípade, že ste boli účastníkom nehody na svahu v zahraničí, kde bola zranená aj iná osoba, postupujte takto:

 • v prípade, ak zranený potrebuje lekárske ošetrenie, zavolajte zdravotnú pomoc a počkajte s ním až do príchodu záchranárov a polície,
 • kontaktujte asistenčnú službu svojej poisťovne,
 • s prevádzkovateľom zjazdovky spíšte záznam o nehode a vyžiadajte si kópie všetkých dokladov, ktoré boli v súvislosti s nehodou spísané,
 • uchovajte si všetky účty za zdravotné ošetrenie, prevoz do nemocnice a podobne,
 • svedecké výpovede musia byť vždy podpísané,
 • nikdy nepodpisujte nič, čomu nerozumiete. Ak od vás podpis napriek všetkému vyžadujú, napíšte vedľa neho, že textu v cudzom jazyku nerozumiete. Mohli by ste nevedomky podpísať dokument, v ktorom beriete na seba vinu za nehodu.
 • vždy situáciu konzultujte s asistenčnou službou,
 • zdokumentujte alebo skontrolujte video/foto dokumentáciu nehody, skontrolujte správnosť situačného náčrtu nehody na zázname o nehode.

Nehoda na svahu Bez poistenia vás môže vyjsť draho, poistenie na svahu Union

Ak bola škoda spôsobená vám, okrem vyššie spomenutých bodov, si nezabudnite vypýtať:

 • kontakt na osobu, ktorá vám škodu spôsobila vrátane názvu poisťovne a čísla poistnej zmluvy k poisteniu zodpovednosti.
 • kontaktné údaje ďalších účastníkov nehody a svedkov.

Na čo nezabudnúť po návrate domov?

Po návrate na Slovensko čo najskôr nahláste v poisťovni poistnú udalosť. K oznámeniu pripojte všetky dokumenty, ktoré ste si priniesli po nehode na svahu, vrátane video / foto dokumentácie a výpovedí svedkov. (PK)

Foto: Shutterstock a archív redakcie