Ako sa pripraviť na poriadnu zimnú lyžovačku? Najdôležitejší je výstroj, fyzická kondícia a správne oblečenie


5469   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Zimná lyžovačka, výstroj, fyzická kondícia, správne oblečenie

Aj vy plánujete poriadnu lyžovačku? Zima je už v plnom prúde a vás to stále viac a viac ťahá ísť niekam na svah a lyžovať sa? Skvelý nápad! Avšak lyžovačka nie je iba o zjazdení svahu a o zábave po nej; je to hlavne o svedomitej príprave. Najdôležitejší je výstroj, fyzická kondícia a správne oblečenie. Poďme však pekne postupne. Na lyžovačku sa nemôžeme pripravovať len zabezpečením super oblečenia, mali by sme v prvom rade pripraviť na nápor a fyzickú námahu na horách náš organizmus.

Zimná lyžovačka, výstroj, fyzická kondícia, správne oblečenie

Skvelá kondička

Podľa trénerov a športových lekárov by sme mali naše telo pripraviť na lyžovačku už dávno pred samotným pobytom na horách. Pred lyžovaním by sme mali venovať náležitú prípravu zlepšeniu fyzického stavu, napríklad strečingom, alebo drepmi. Pred každým cvičením by ste si mali zacvičiť aspoň 15 minút, prípadne môžete skúsiť beh, plávanie, rýchlu chôdzu a pod. S výbornou kondičkou je spojená aj imunita.

fyzická kondícia, rozcvicka pred lyzovanim

Ak budete na svahu spotení a náhodou prituhne, vaša imunita to možno veľmi ľahko vzdá. Treba preto naštartovať imunitu už od jesene. Výborné je pravidelné otužovanie – podľa možnosti – v studenej vode, konzumovať veľa prirodzeného vitamínu C, dopriať si ho najmä v čerstvom ovocí a zelenine.

Oblečenie

Ski sport Bystra, oblecenie

Samozrejme oblečenie je dôležité. Mali by ste si zadovážiť termo oblečenie – ideálne tričko s dlhým rukávom, spodky (pančuchy), ktoré vsiaknu pot. Pocit, že ste mokrí, je veľmi nepríjemný a môže spôsobiť prechladnutie. Dnešné možnosti výberu špeciálnej zimnej spodnej bielizne je veľký a kvalitný. Ak sa dostatočne „kvalitne“ spotíte, sú výborným prostriedkom pre dodávanie pocitu tepla. K termo oblečeniu patrí aj čiapka a teplé termo ponožky. O najvrchnejšej vrstve, t.j. nepremokavej a vetru odolnej bunde, nehovoriac.

Neprehliadnite: 4 tipy na zimnú turistiku v Žilinskom kraji

Nemala by byť veľmi hrubá; mala by umožňovať neobmedzený pohyb. Lyžiarske nohavice by tiež mali byť nepremokavé, aby ste náhodou pri páde neboli mokrí; čo je už iba krôčik k nachladnutiu.

Ski sport Bystra, oblecenie

Zaobstarajte si aj kvalitné rukavice a šál sa rovnako isto zíde. Skúsení lyžiari dobre vedia, že náhradné oblečenie – pre prípad prepotenia – je nevyhnutnosťou. A ešte jedna dobrá rada: oblečenie vrstvite! Viacerými tenšími vrstvami predchádzame neželanému prechladnutiu.

Lyže

Pred lyžovačkou dajte svoje lyže skontrolovať v servise. Skúsení odborníci ich navoskujú, skontrolujú, či sú všetky časti bezpečné; důležité sú najmä hrany lyží. Profesionálny technik by mal vykonať bezpečnú kontrolu a zistiť, či sú lyže v dobrom stave. Skontroluje a nastaví lyžiarske viazanie podľa hmotnosti a výšky lyžiara.

Zimná lyžovačka, servis lyzi

Pri lyžovaní nepodceňujte žiadne maličkosti, mohlo by sa vám to nepríjemne vypomstiť hneď pri prvej lyžovačke. A to si nikto, samozrejme, nepraje. Správnej príprave venujte dostatočne dlhú dobu, predídete tak neželaným nepríjemnostiam na svahu priamo pri lyžovaní, alebo po ňom tzv. svalovou horúčkou, ako prejavu nedostatočnej fyzickej kondícii. Lyžovačka by mala byť v prvom rade o príjemnom trávení voľného času. Niekedy však dokáže byť aj nebezpečná. Preto venujte príprave na tú svoju vysnívanú lyžovačku dostatočný čas a neberte tieto dobré rady „na ľahkú váhu“.

Natália Bosáková