V Smoleniciach svieti pre bikesharing zelená napriek aktuálnym pestrým farbám jesennej prírody


2884   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Smolenický Zámok

V Smoleniciach spustili v septembri do prevádzky systém zdieľaných bicyklov, tzv. bikesharing. Zelený bicykel je možné požičať si zaslaním SMS alebo cez aplikáciu. Služba je určená – okrem domácich obyvateľov Smoleníc – aj pre  návštevníkov tejto turisticky atraktívnej obce, ležiacej v objatí Malých Karpát.

Obec pod rozprávkovým zámkom

Obec Smolenice leží na úpätí Malých Karpát, je vyhľadávaným miestom hlavne pre víkendových turistov. Najväčším lákadlom je Smolenický zámok (na obr.; pre turistov otvorený len počas letných mesiacov), jaskyňa Driny, svetoznámy výrobca medoviny, Múzeum a hradisko Molpír a iné ďalšie turistické ciele. Obec Smolenice je aj rodiskom Štefana Baniča, svetového vynálezcu padáka, na ktorého sú hrdí nielen miestni Smoleničiania.

Smolenický zámok strašidlá

Na zámku vraj občas straší… JASKYŇA DRINY

Neprehliadnite:
Za veľkým dobrodružstvom do Malých Karpát.
Jaskyňa Driny – tip na príjemné ochladenie a výborný prievan v hlave

Cestovný ruch nová priorita obce

Obec získala na systém bikesharingu (zdieľaných bicyklov) peniaze z eurofondov. Možnosť zapožičať si bicykel majú nielen obyvatelia, ale aj návštevníci Smoleníc. Obec v okrese Trnava má k dispozícii tridsať zdieľaných bicyklov so systémom monitorovania cez GPS a možnosťou zapožičiavania cez mobilný telefón.

Bikesharing Smolenice

Za romantikou do Smoleníc

Spôsob zapožičania už isto poznáte

Odoslaním SMS, alebo cez aplikáciu je možné odomknúť si na piatich stanovištiach bicykel a bezproblémovo sa presúvať po obci a jej okolí. Treba si však uvedomiť, že po zapožičaní je potrebné bicykel vrátiť do jedného z piatich stanovíšť stojanov v obci. Nemožno ho ponechať kdekoľvek odstavený. Až po uzamknutí v stojane sa ukončí čas výpožičky. Stojany sa nachádzajú na frekventovaných miestach, ako je železničná stanica, areál výrobcu Medoviny, pri športovom areáli pod zámkom, pri obecnom úrade a v časti Smolenická Nová Ves.

Bikesharing Smolenice, lexikon, Driny,

Určite sa nestratíte…

Vďaka vybaveniu GPS sú všetky bicykle sú monitorované, čím je zabezpečená ochrana bicyklov. Bicykle sú na klasický nožný pohonom, nie sú elektrické, majú nosnosť 120 kilogramov, určené sú len pre jednu osobu. Vybavené sú aj nákupnými košíkmi s nosnosťou tri kilogramy. Jednotlivé stojany s bicyklami sú taktiež monitorované kamerovým systémom.

Jesenné dni v Trnave, Smolenice

Tunajšie Včelárstvo Včelco je tradičný cieľ turistov aj v jeseni…

Kto by ponuke odolal…?

Cena za jednorazové požičanie bicykla v Smoleniciach cez SMS je 0,40 € na 30 minút. Prostredníctvom aplikácie cez program LITER v cene 4,90 € je možné jazdiť 30 dní, čas používania je 1 000 minút. Najvýhodnejší program XL v hodnote 29,90 € je na 365 dní a zahŕňa 20 000 minút. Pri akomkoľvek programe je podmienka vrátenia do 3 hodín, čiže nemožno si ponechať bicykel napr. doma, alebo v práci.

Text a foto: www.smolenice.com
Medzititulky: redakcia

Viac na: www.smolenice.com