Bolesti končatín. Aké sú ich najčastejšie príčiny a aké sú odborné rady ortopéda? Pomôžu aj vám.


143   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
bolesti končatín

Bolesti končatín patria medzi najčastejšie príčiny každodenných neduhov starších vekových kategórií. Ich výpočet by bol siahodlhý. Zamerajme sa na otázku – ako sa vysporiadať s bolesťami končatín. T. j. rúk, nôh a ich kĺbov, ktoré znepríjemňujú život a obmedzujú naše aktivity? Niekedy môžu signalizovať aj iný zdravotný problém. Ako si s bolesťou poradiť? Kedy je čas navštíviť lekára?

Každý z nás denne vybavuje niekoľko vecí a viaceré často v rovnakom čase. Občas nevieme, kde nám hlava stojí, až kým nám stopku nedá vlastné telo. Ako inak, bolesťou. Tá nás niekedy len spomalí, inokedy doslova odrovná a vyradí na dlhší čas.

Problémy si často spôsobujeme sami

Bolesti končatín sa často objavujú najmä preto, že nemáme správne pohybové návyky. Reč je dokonca o základných pohyboch, ktoré vykonávame celý život každý deň. Nevieme správne chodiť, správne sedieť, správne dvíhať ťažšie bremená. Väčšina z nás má nesprávne držanie tela. Pohodlne si sedíme so spustenými ramenami a pre tašku s nákupom sa zohneme bez toho, aby sme krčili kolená. A problémy s bolesťou sú na svete. Ako sa teda môžeme vyhnúť bolesti tela, najmä ak je už nejaký ten rok namáhané a opotrebované? Veď hýbať sa musíme denne.

bolesti končatín


Problémy je potrebné podchytiť včas

Každej bolesti by sme mali venovať potrebnú pozornosť. Aj keď prah bolesti máme každý iný, nie je správne ignorovať ani tú najmenšiu. Tá totiž môže neskôr spôsobiť vážne problémy. Základom je prerušenie fyzickej aktivity a pokojový režim, teda znehybnenie bolestivej lokality. Vhodná je aj aplikácia protizápalovej liečby. 

Neprehliadnite: 

Dudince, Dudinka

Staroveký Rím a jeho stopy na Slovensku:
Dudince – skvelý tip na rodinnú dovolenku s receptom na zdravie!

Najčastejšie príčiny otvárajúce cestu k bolesti končatín

Okrem akútnej bolesti spôsobenej úrazom alebo preťažením, môžu bolesti končatín signalizovať aj iné ochorenie:

  • Reumaotidnú artritídu – autoimunitné ochorenie postihujúce kĺby
  • Osteroartrózu – choroba kĺbov spôsobená opotrebovaním
  • Ischemickú chorobu končatín – nedostatočné zásobenie ciev krvou v nohách, menej často v rukách
  • Periférnu neuropatiu – ochorenie nervov, prejavuje sa napríklad brnením v končatinách a poruchami citlivosti na dotyk

Ako telo šetriť?

Pokiaľ sú kĺby alebo chrbtica postihnuté chronickým ochorením, odporúča sa používať ortézy, napríklad na koleno alebo zápästie. Pomáha aj bedrový pás a vhodné podložky na zmiernenie tlaku.

bolesti končatín


Keď bolesti končatín neustávajú

Niekedy bolesť pretrváva viac dní. Dokonca sa môže stať, že boľavé miesto opuchne alebo začervená. Vtedy je čas vyhľadať lekársku pomoc. Po stanovení diagnózy ortopéd naordinuje vhodnú liečbu. Pri akútne vzniknutej bolesti identifikujeme príčinu a tomu prispôsobujeme vhodnú liečbu. Používame rôzne formy, napr. krémy s aceklofenakom na lokálnu aplikáciu, tabletky na perorálne použitie alebo injekčne a infúzne podanie pri potrebe výraznejšieho systémového účinku. (RE)

Foto: pixabay a archív redakcie