Turínske plátno v Bojnickom zámku


6357   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Turínske Plátno

V kaplnke Bojnického zámku je inštalovaná jedinečná výstava – Turínske plátno a rúška z Ovieda. Jeho história je opradená mnohými záhadami a nejasnosťami, napriek tomu je považované za vzácnu relikviu, pamiatku. Návštevníci si budú môcť Turínske plátno pozrieť až do konca júla 2019.

Turínske plátno je pohrebný rubáš, do ktorého bol po sňatí z kríža v roku 33 n. l. zahalený Ježiš Kristus. Názov plátno je však nesprávne, zľudovené pomenovanie, lebo pohrebný rubáš, ktorý predstavuje Turínske plátno v skutočnosti nie je z plátna. Ľanová textília známa ako Turínske plátno je totiž tkaná keprovou väzbou (na povrchu tkaniny so šikmým riadkovaním). Textília má rozmery 436 cm x 110 a dá sa na nej vidieť odtlačok mužskej postavy vysokej asi 180 cm a vekom 35 – 40 rokov. Originál plátna je od roku 1578 uložený v kaplnke Chrámu sv. Jána Krstiteľa v Turíne, od čoho je odvodený aj názov – Turínske plátno. Prvé zmienky o plátne pochádzajú z 13. storočia, kedy malo byť vo vlastníctve templárov. Neskôr plátno vlastnil rod de Charney. Od neho ho v roku 1460 získala kráľovská rodina Savojských, ktorá rúcho odkázala v roku 1983 Vatikánu.

Turínske Plátno

Inšpiruj sa: Vyznaj svojej kráľovnej lásku

Kaplnka a Turínske Plátno

Hoci sa o pravosti plátna vedú mnohé laické i odborné polemiky a napriek mnohým skeptikom, patrí plátno k najpozoruhodnejším relikviám na svete. Robert Pospíchal, kurátor výstavy to zhrnul: „Bez ohľadu na pravdu ide o symbol – pamiatku na najznámejšiu udalosť v histórii ľudstva a namiesto hľadania pochybností by mala viesť k zamysleniu o ľudskej existencii, zmyslu života, správaniu, úcte a rešpektu k hodnotám…“

Bojnice zámok

Kópiu Turínskeho plátna budú môcť návštevníci Bojnického zámku obdivovať v zámockej kaplnke až do konca júla 2019. Prezentácia je doplnená aj o fotografie z inštalácie výstavy.

www.bojnicecastle.sk