Oživené remeslá je výborný letný zážitkový program. Vihorlatské múzeum v Humennom pozýva do skanzenu.

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Vihorlatské múzeum v Humennom pozýva na letný zážitkový program v skanzene Oživené remeslá

Znalosti odovzdávané z minulých generácií na generáciu, zručnosti a zanietenosť pre tvorivú činnosť. Ale napríklad aj umelecký talent a zábavné spoznávanie regionálnej histórie. Navyše v autentickom prostredí expozície ľudovej architektúry a bývania (skanzene). Taká je aktuálna ponuka Vihorlatského múzea v Humennom počas letného zážitkového programu objavovania novej dimenzie tradičných remesiel regiónu. Nedočkaví návštevníci o nič neprídu v čase od 19. júla do 30. augusta. Letný zážitkový program pod názvom Cyklus tvorivých dielní tradičných remesiel pre verejnosť – Oživené remeslá v multižánrovej ponuke prezentuje tradičné remeslá. Tie si dobre pamätajú naši starí rodičia. Stáli na počiatku rozvoja ľudovej remeselnej a umeleckej tvorivosti. Na ľudové tradície dnes s úctou nadväzujeme nielen podobnými výstavami, ale aj oživovaním výroby v duchu odovzdávania medzigeneračnej štafety.

Vihorlatské múzeum v Humennom pozýva na letný zážitkový program v skanzene Oživené remeslá

Počas piatich nedieľ predstavujú múzeum a regionálni nositelia tradičnej remeselnej kultúry: kováčstvo, remenárstvo, spracovanie slamy, výrobu šindľov a tradičných strešných krytín, tkanie na krosienkach, plstenie, tokárstvo, stolárstvo a podmaľbu na sklo. Súčasťou programu od 14. do 18. hodiny sú ukážky tradičných remeselných postupov, výrobných nástrojov a výrobkov, tematické výstavy a sprievodný program.

Neprehliadnite:
Online cesta za umením. Príbeh diel a ich tvorcov vo Vihorlatskom múzeu v Humennom

V areáli skanzenu má verejnosť možnosť vyskúšať si jednotlivé remeselné techniky v rámci tvorivých dielní a oboznámiť sa s jednotlivými remeslami prostredníctvom prehliadky skanzenu. Samotný areál skanzenu je jedinečnou ukážkou spojenia tradičnej ľudovej sakrálnej, bytovej a hospodárskej kultúry s ukážkami zachovaného jedinečného súboru tradičných remeselných stavieb, nástrojov, remeselných výrobkov, predmetov a postupov ľudovej umeleckej tvorivosti dokumentujúcich hospodársky vývoj horného Zemplína.

Vihorlatské múzeum v Humennom pozýva na letný zážitkový program v skanzene Oživené remeslá

Počas nedele 19. júla pozývame verejnosť do tvorivej dielne na stretnutie s tradíciou kováčstva a možnosťou rekreačného jazdenia na koni. Pôjde o ukážku využitia tradičnej remeselnej techniky nachádzajúcej svoje miesto aj v súčasnom modernom svete. Kováčske remeslo prezentuje v skanzene pôvodná funkčná kováčska dielňa z Nechválovej Polianky. Interiér zrubovej stavby s prístreškom a podlahou z udupanej hliny tvorí ohnisko s kováčskym mechom, kovadlina, rôzne typy kladív, klieští, vybíjakov a kováčskych výrobkov. Pozývame na návrat v čase a zažiť atmosféru remeselných tvorivých dielní tradičných remesiel. Aktívny a tvorivý pobyt v skanzene dopĺňajú tematická výstava tradičného poľnohospodárskeho náradia a strojov a stála výstava diel európskeho insitného umenia. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Vihorlatské múzeum v Humennom pozýva na letný zážitkový program v skanzene Oživené remeslá

Mgr. Jana Fedičová
Vihorlatské múzeum v Humennom
Ilustračné foto: Pixabay

www.muzeumhumenne.sk