Online cesta za umením. Príbeh diel a ich tvorcov vo Vihorlatskom múzeu v Humennom


3487   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Cesta za umením spoznávania cez online príbeh, kastiel Vihorlatske muzeum

Cesta za umením môže byť zaujímavá až dobrodružná. Nový múzejný projekt Príbeh umenia je súčasťou online ponuky Vihorlatského múzea v Humennom v období, keď je múzeum, podobne ako ďalšie kultúrne inštitúcie pre verejnosť zatvorené z dôvodu zamedzenia šírenia ochorenia COVID-19. Ponuka je určená staršej mládeži, študentom a dospelým so záujmom o spoznávanie regionálnej histórie a kultúrneho diania vo svojom okolí.

Aprílové zadanie čerpá z tvorby a posolstva dvoch umelcov z regiónu – akademickej maliarky Oľgy Buhajovej a profesora, akademického maliara Stanislava Stankociho.

Cesta za umením spoznávania cez online príbeh, Kaplnka Panny Márie

Príbeh umenia

Aktuálne sprístupnilo Vihorlatské múzeum v Humennom; mediálny partner podujatia je internetové Rádio Paráda symbolicky 15.apríla počas Svetového dňa umenia. Ten pripadá na deň narodenia všestranného talianskeho umelca, ktorého geniálne umelecké diela a vynálezy nesú podpis – Leonardo da Vinci (1452 – 1519). Cieľom je poukázať na umenie v širších spoločenských súvislostiach. Priblížiť umenie v múzejných expozíciách, na výstavných plochách múzea, v kaštieľskych komnatách a v celom priestore regiónu horného Zemplína. Ponúknuť priaznivcom múzea priestor na štúdium, bádanie, sebaprezentáciu i oddych.  

Neprehliadnite:
Vihorlatské múzeum v Humennom otvára Múzeum na doma

Zábavnou formou sa predstavuje výtvarné klasické a insitné umenie v širokej palete výtvarných druhov a žánrov. Prejavy ľudového hudobného a speváckeho umenia i dramatické umenie, ktorých prvky sa prelínajú ľudským životom a sú neoddeliteľnou súčasťou vývoja celej spoločnosti. V cykle príbehov o umeleckých dielach je verejnosť pozývaná k dialógu o podstate umenia. O význame a potrebnosti umenia, o slobode umeleckého prejavu, jeho podpore a rozvoji. O celospoločenskom význame umenia a (ne)vysvetliteľnej energii umenia v konkrétnych životných situáciách jednotlivca.

Múzeum

Zameriava sa na výber diel i autorov zo vzácnej obrazovej a umeleckej zbierky umelecko-historického fondu Vihorlatského múzea v Humennom od 17. po 20 storočie. Diela z galerijného fondu múzea nesú pečať s odkazom na regionálnych autorov a ukážky ľudového umenia etnografického fondu. Na pozadí historických udalostí sa dozvedáme, čím boli umelecké diela pre ich autorov a majiteľov. Kto boli ich múzy, ako a prečo vznikli, s akým posolstvom sa k nám prihovárajú. Čo všetko sa z nich môžeme dozvedieť.

Cesta za umením spoznávania cez online príbeh, obradna sien

Široká verejnosť tak môže v rámci projektu Príbeh umenia precítiť, vidieť a počuť umenie na webových stránkach Vihorlatského múzea a na rozhlasových vlnách internetového Rádia Paráda. Spoločne pripravili cestu, na ktorej môžeme umenie spoznávať, učiť sa a porozumieť svetu okolo seba. Verejnosti sa prihovárajú na www.muzeumhumenne.skwww.radioparada.sk novými zadaniami a vyhodnotením vždy v 15. a posledný deň nového mesiaca. Tento mesiac zadanie čerpá z tvorby a posolstva dvoch umelcov z regiónu –  akademickej maliarky Oľgy Buhajovej a profesora, akademického maliara Stanislava Stankociho.