V dolinách túlia sa ovčie stáda… Otvorenie pastierskej sezóny v Múzeu kysuckej dediny


2758   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Otvorenie Pastierskej Sezóny, V dolinách túlia sa ovčie stáda... Otvorenie pastierskej sezóny v Múzeu kysuckej dediny

Kysucké múzeum, pripravilo pre návštevníkov Múzea kysuckej dediny podujatie pod názvom Otvorenie pastierskej sezóny, ktoré bude spojené aj s tradičným váľaním mája.

Posledná májová nedeľa bude plná atraktívnych a nie každodenných ukážok fortieľu ľudových majstrov a tradícií, ktoré sa tradujú po stáročia. Prežili vďaka zanieteným ľudovým výrobcom a miestnym Kysučanom. Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo prehliadku, na ktorú skoro nezabudnú hlavne tí najmenší. Asi najväčším magnetom bude tradičné vyháňanie oviec ku Šulavovmu cholvarku.

Otvorenie Pastierskej Sezóny

Otvorenie pastierskej sezóny na Kysuciach

Máj, zelený máj…

Mágia lásky, života sa od staroveku spája s mesiacom máj, v ktorom sa jarné ľudové obyčaje prelínajú s príchodom letného obdobia. Jeho príbuzný názov používajú do súčasnosti mnohé okolité európske jazyky. Je odvodený od rímskej a gréckej bohyne plodnosti Maia, matky Hermesa, pôvodne boha plodnosti a vegetácie. Stavanie mája má tak svoj predobraz už v časoch antiky. Májové tradície sa starostlivo uchovávajú aj v našich končinách. Zvykoslovia a obyčaje sa tradujú  aj s odchodom mesiaca lásky. Sú zaujímavé a pestré aj na Kysuciach. Preto bude časťou pestrého programu napréklad aj váľanie mája v podaní Folklórnej skupiny Bystrica z Novej Bystrice.

Neprehliadnite:
Návštevníci sa dočkali: Slanický ostrov umenia otvára 48. letnú turistickú sezónu

Počas celého dňa nebudú chýbať prezentácie remeselníkov a ľudových výrobcov. Tešiť sa môžete napríklad na prácu zvonkára a kováča, alebo si môžete domov odniesť originálny bačovský riad. Určite vás zaujme aj ručná výroba syrových korbáčikov. Popri návšteve skanzenu si môžete pozrieť dve aktuálne výstavy. Prvou sú zaujímavé exponáty Vlaky s vôňou dreva, ktorá je doplnená maketami vláčikov. A v Stanici Skanzen je sprístupnená výstava zo zbierok Kysuckého múzea pod názvom Drotári a drotárstvo. Pri návšteve Kysúc určite nevynechajte jazdu na Historickej lesnej úvraťovej železnici, ktoré je nekonečnou atrakciou pre malých i veľkých. A na aký program sa môžete tešiť?

Program 30. 5. 2021:

12.15 hod. Sprievod ku cholvarku a vyháňanie oviec

12.30 hod. Váľanie mája v podaní FS Bystrica z Novej Bystrice

13.00 hod. Sprievod smerom okolo Klubinského mlyna

14.00 hod. Hlavný program v podaní FS Bystrica z Novej Bystrice

Otvorenie Pastierskej Sezóny

Tešíme sa na vašu návštevu a účasť na otvorení pastierskej sezóny na Kysuciach. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac na: www.kysuckemuzeum.sk