Detské ART LABORATÓRIUM v Trnave

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
ART LABORATÓRIUM

Galéria Jána Koniarka v Trnave pripravila v rámci celoročného projektu ART LABORATÓRIUM pre prázdninujúce deti a mládež program na celý júl pod názvom Leto v galérii 2019. Ambíciou galérie je, aby prázdninujúce deti a mládež mohli efektívne a zaujímavo tráviť svoj letný voľný čas. V jednotlivých etapách ide o prípravu tvorivých výtvarných a vzdelávacích programov adekvátnych k zadanej téme v spolupráci s tromi umelcami a so študentmi Pedagogickej fakulty Katedry pedagogiky výtvarného umenia Trnavskej univerzity.

Počas Leta v galérii sa deti v Galérii Jána Koniarka postupne za tri týždne zoznámia s tvorbou troch trnavských sochárov – Martina Kochana (2. – 4. 7.), Andreja Haršányho (9. – 12. 7.) a Mira Trubača (16. 7. – 19. 7.). Počas štvrtého týždňa (23. – 26. 7.) zasvätia študenti deti do animátorskej tvorby.

ART LABORATÓRIUM

Tri dni (2. – 4. 7.) so sochárom Martinom Kochanom:

Tvorivé aktivity prvého dňa s umelcom budú inšpirované jeho pobartovou tvorbou. Deti budú pomocou rôznych techník dotvárať a pretvárať vyradené knihy s pomocou umelca a galerijných pedagógov. Aktivity druhého dňa budú vychádzať z performatívnej tvorby umelca. Vtiahne deti do tejto časti jeho tvorby pomocou akčnejších aktivít – pôjde o prácu s telom a gestami, ktorá bude fotograficky zachytávaná a z vyhotovených fotografií bude v závere vytvorená výstava.

Posledný deň s Martinom Kochanom bude inšpirovaný jeho supermarketovými akvarelmi maľovanými na žuvačky wrigley´s spearmint. Deti si budú môcť túto netradičnú techniku pod vedením jej vynálezcu vyskúšať a vytvoriť tak drobné originálne dielka.

ART LABORATÓRIUM

Tvorivé aktivity s Andrejom Haršánym (9. – 12. 7.):

V nasledujúcom týždni si umelec Andrej Haršány na prvý deň pre malých a mladistvých návštevníkov galérie pripravil skupinovú tvorbu land-artového diela v exteriéri galérie. Deti si najprv individuálne podľa vlastných predstáv pomaľujú kamene a následne rozmiestňovaním a spájaním kameňov v prírodnom exteriéri galérie utvoria spoločné land-artové dielo. Počas druhého dňa budú pod vedením umelca tvoriť vlastné maxi domino.

Drevené domino dieliky budú dotvárané maľbou. Dieliky budú tiež slúžiť k rôznym hrám s rozkladaním, či so zhadzovaním a k vytváraniu veľkých dominových kompozícií. Počas tretieho dňa sa deti oboznámia s technikou drippingu, ktorú preslávil najmä americký maliar Jackson Pollock. Pôjde o tvorbu veľkoformátových malieb. Na plátna umiestnené na zemi budú deti nanášať farby kvapkaním, prskaním, liatím a pod. Následne pod vedením umelca budú do týchto malieb zasahovať a dotvárať ich.

Počas posledného dňa s Andrejom Haršánym budú mať malí návštevníci možnosť kresbou a kolážou dotvoriť jednu zo stien budovy Galérie Jána Koniarka. Táto práca bude prebiehať v rámci určitej hry, ktorej výsledkom bude obrovská skupinová kresba na stene.

Neprehliadnite: SKÚTER IV – mladé umenie v Galérii Jána Koniarka v Trnave

Štyri dni s Mirom Trubačom (16.7. – 19.7.):

V prvý deň tretieho týždňa Leta v galérii, ktoré deti strávia s umelcom Mirom Trubačom, si malí tvorcovia vyskúšajú hneď dve rôzne aktivity. Pomocou emotikonov budú písať listy z prázdnin a tiež utvárať reliéfy z hliny. Druhý deň si pod vedením umelca vyskúšajú vytvoriť pomocou rôznych materiálov (hlina, sadrové obväzy,…) a drôtených konštrukcií drobné sošky na tému banality. Tieto sošky budú potom umiestňované v priestoroch galérie.

Počas tretieho dňa si deti vytvoria s umelcom odliatky z drobných častí svojich tiel a následne ich budú pretvárať na morské živočíchy. Posledný deň budú účastníci programu spolu s umelcom vytvárať sochu – skelet z konštrukcií, kartónov a kašírovaných fragmentov.

ART LABORATÓRIUM

Tvorivé programy študentov pre deti (23. – 26. 7.):

Program štvrtého týždňa Leta v galérii bude v réžii študentov Animácie výtvarného umenia z Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave. Tie si pre detských návštevníkov pripravili množstvo zaujímavých tvorivých aktivít nadväzujúcich na prevažne sochársku tematiku predošlých týždňov.

Júlová aktivita Leto v galérii sa slávnostne ukončí 26. júla detskou vernisážou výstavy prác, ktoré deti počas neho vytvárali.

www.gjk.sk