Sign in / Join

Unikát nevyčísliteľnej hodnoty. Záchrana vzácneho oltára sv. Petra a sv. Pavla sa chýli ku koncu.

Share:
Reštaurovanie jedinečného a vzácneho oltára sv. Petra a sv. Pavla, Východoslovenské múzeum

Reštaurovanie jedinečného a vzácneho renesančno-barokový oltára sv. Petra a sv. Pavla z neznámej spišskej lokality sa do zbierok Východoslovenského múzea v Košiciach dostal ako dar od spišského biskupa Dr. Alexandra Párvyho (biskupom bol v rokoch 1904 až 1919). Od roku 2014 do 2021 prebieha jeho komplexná rekonštrukcia. Autor tejto skvostnej pamiatky nevyčísliteľnej hodnoty je neznámy a vznik oltára sa datuje do obdobia rokov 1650 – 1700.

Oltárny celok s bohatou rezbárskou architektonickou výzdobou a štyrmi tabuľovými maľbami má v arche hlavný výjav – postavy apoštolov sv. Petra a sv. Pavla, v štíte vyobrazenie Sedembolestnej Panny Márie so siedmymi výjavmi jej bolestí, na oltárnych krídlach námety ukrižovania sv. Petra a sťatia sv. Pavla s výjavom Poslednej večere.

Reštaurovanie jedinečného a vzácneho oltára sv. Petra a sv. Pavla, Východoslovenské múzeum

Východoslovenské múzeum začalo v roku 2014 – za podpory a s finančnou dotáciou MK SR – rozsiahly projekt reštaurovania tejto vzácnej pamiatky. Keďže ide o rozsiahle, časovo i finančne náročné zásahy, bolo reštaurovanie celého jedinečného oltára rozdelené na štyri etapy až do roku 2021. I. etapa – reštaurovanie centrálneho obrazu – bola realizovaná v r. 2014. II. etapa – reštaurovanie tabuľovej maľby z nadstavca oltára – sa zrealizovalo v r. 2016. III. etapa – reštaurovanie tabuľových malieb krídel – sa podarilo dokončiť v r. 2017 a IV. etapa – reštaurovanie architektúry nadstavca, architektúry oltárnej skrine a predely – je plánovaná na r. 2018 – 2021. Táto etapa sa z dôvodu náročnosti prác rozdelila na tri fázy.

Neprehliadnite:
Videosprievodca po tajoch barokového umenia je pripravený

V prvej fáze (2018 – 2019) bolo zrealizované reštaurovanie predely. V druhej fáze (2019 – 2020), ktorá bola úspešne ukončená nedávno v máji 2020, sa uskutočnilo reštaurovanie architektúry nadstavca oltára a v tretej (poslednej) fáze sa plánuje realizovať reštaurovanie architektúry oltárnej skrine – archy (2020 – 2021).

Reštaurovanie jedinečného a vzácneho oltára sv. Petra a sv. Pavla, Východoslovenské múzeum

Kompletne reštaurovaný vzácny, umelecko-historicky jedinečný artefakt vývoja umenia na území súčasného Slovenska, dokumentujúci obdobie renesancie a baroka, bude návštevníkom múzea prezentovaný v stálej expozícii Východoslovenského múzea v Košiciach – Storočia v umení. Projekt bol podporený z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia.

Ivan Havlice – spracované
www.vsmuzeum.sk


Aktivujte si

Prihlásením k odberu noviniek súhlasíte so zasielaním marketingových e-mailov a potvrdzujete súhlas so zásadami ochrany osobných údajov.