Milan Rastislav Štefánik – smutné 100. výročie smrti


13269   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Milan Rastislav Štefánik

Milan Rastislav Štefánik (1880 Košariská – 1919 Vajnory) je najväčší Slovák a osobnosť svetového formátu. Uznávaný astronóm, vedec, politik, diplomat, generál francúzskej armády a spoluzakladateľ československého štátu (1918). Dosiahol výnimočné výsledky vo všetkých oblastiach, ktorým sa venoval. Za svoj krátky život urobil veľa pre Slovensko a Slovákov. Navždy bude pre nás príkladom najlepších vlastnosti človeka. Tragicky zahynul pri leteckej havárii 4. mája 1919 v Ivanke pri Bratislave pri návrate do vlasti. V tento deň si celé Slovensko pripomíname smutné sté výročie jeho smrti.

Slávnostný prelet na letisku v Bratislave

Bratislavské Letisko M. R. Štefánika a Slovenská federácia ultraľahkého lietania pripomenú v sobotu 4. mája sté výročie smrti Milana Rastislava Štefánika príletom 14 lietadiel a spoločným nízkym preletom nad dráhou letiska. Lietadla poletia trasou z talianskeho letiska Campoformido, z ktorého pôvodne letel do Bratislavy 4. 5. 1919 aj generál M. R. Štefánik. Prílet lietadiel (Viper SD-4, SportCruiser PS 28, Cessna 172, Cirrus SR 22, Bristell a Tecnam) a nízky prelet nad dráhou letiska budú môcť akreditovaní hostia sledovať priamo na letiskovej ploche približne o 9. hodine. Všetci účastníci sa potom zúčastnia pietnej spomienky – kladenia venca k soche M. R. Štefánika v odletovej hale letiska.

Pietne miesto na Bradle

Milan Rastislav Štefánik

Nad mestom Brezová pod Bradlo, neďaleko od rodných Košarísk sa týči Bradlo s Mohylou nášho národného hrdinu generála M. R. Štefánika. Jej autorom je architekt Dušan Jurkovič. Práve tu sa bude konať 4. mája celonárodná spomienková slávnosť pri príležitosti 100. výročia tragickej smrti generála M. R. Štefánika.

Pozrite si: Rok Milana Rastislava Štefánika

Košariská žijú spomienkou na svojho rodáka

Milan Rastislav Štefánik

Košariská sú rodiskom nášho hrdinu. V jeho rodnom dome, ktorý bol v roku 2010 zapísaný do zoznamu Európskeho dedičstva, je zriadené Múzeum M. R. Štefánika. V susedstve sa nachádza evanjelický kostol, v ktorom bol Štefánik krstený a kde sa konal aj jeho pohreb. Spomienkové služby Božie pri 100. výročí tragickej smrti gen. M. R. Štefánika sa budú konať práve v tomto evanjelickom kostole v sobotu 4. mája 2019 od 9.30 hodine a budú prenášané prostredníctvom RTVS. Program pokračuje na nádvorí Múzea Milana Rastislava Štefánika kladením vencov, slávnostnými príhovormi a zapálením pochodní. V sále Národného domu Štefánikovho bude otvorená výstava Spolku rodákov M. R. Štefánika “Čriepky spomienok Spolku rodákov M. R. Štefánika Košariská”. O 11.30 hodine sa vydá pietny fakľový pochod po historickej ceste z Košarísk na Bradlo, po ktorej pred 100 rokmi odprevádzali na lafete dela mŕtve telá Milana Rastislava Štefánika a troch talianskych letcov na miesto posledného odpočinku legionári spoločne so smútiacim ľudom.

Milan Rastislav Štefánik

Zdroj titulnej foto: www.dikda.eu