V Slovenskej filharmónii zahrá holandská huslistka Simone Lamsma na husliach z r. 1718!


2938   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
V Slovenskej filharmónii zahrá holandská huslistka Simone Lamsma na husliach z r 1718

V piatok 28. mája 2021 sa v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie predstaví holandská huslistka Simone Lamsma. Na atraktívnom koncerte zahrá na vzácnom a unikátnom sláčikovom nátroji z r. 1718! Vokálno-inštrumentálny koncert je pozvánkou pre abonentov a návštevníkov.

Prostredníctvom koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina spoznávame v aktuálnej koncertnej sezóne aj diela u nás menej uvádzaných autorov. Jedným z nich je súčasný lotyšský skladateľ Pēteris Vasks, ktorého skladby sa hrávajú po celom svete. Na aprílovom koncerte šéfdirigenta zaznelo v jeho naštudovaní jedenásťminútové symfonické dielo Musica serena. Na úvod májového koncertu to bude Vasksovo dielo pre zbor a veľký orchester Laudate Dominum z roku 2016. Skladba má dve verzie: pôvodne ju skladateľ skomponoval pre miešaný zbor a organ, neskôr vznikla verzia pre zbor a symfonický orchester. Laudate Dominum zaznie v interpretácii Slovenskej filharmónie (SF) a Slovenského filharmonického zboru (úvodné foto) pod vedením zbormajstra Jozefa Chabroňa.

Daniel Raiskin o hudbe lotyšského skladateľa

„Jeho hudba sa vždy pre mňa vyznačovala zvláštnym napätím, emocionalitou, duchovnou silou a hlavne neskutočnou pravdivosťou a čistotou. Zdá sa mi, že táto vnútorná duchovná čistota, ktorú vyžaruje hudba Pēterisa Vasksa je odrazom jeho spojenia s prírodou: je to farba oblohy, zvuk morských vĺn, šuchot lístia v lese, spev vtákov…  Mal som príležitosť pocítiť reakcie publika na túto hudbu v rôznych častiach sveta: v Nemecku, Česku, Poľsku, Rusku, na Islande, v Japonsku, Južnej Afrike a Čile… Poslucháči reagujú vždy emotívne s veľkou vďačnosťou – stretnutie s takou krásou je vždy odmenou!“

Atraktívny hosť večera

Piatkový koncertu bude nesporným zážitkom. Veď ho svojou prítomnosťou poctí medzinárodne uznávaná holandská huslistka Simone Lamsma. Vystupuje na svetových koncertných pódiách, spomeňme napríklad Royal Concergebouw Orchestra, Londýnska filharmónia, Newyorská filharmónia…  V jej interpretácii si vypočujeme populárny Koncert pre husle a orchester č. 1 g mol, op. 26 Maxa Brucha na husliach Mlynarski Stradivarius (1718)! Z diela Antona Brucknera poznáme najmä jeho symfonické opusy. V naštudovaní Daniela Raiskina a sláčikovej sekcie orchestra SF zaznie jeho Adagio zo Sláčikového kvinteta F dur (upr. Stanisław Skrowaczewski).
Koncert uzavrie slávnostné Te Deum pre sólistov, miešaný zbor a orchester op. 103 Antonína Dvořáka, skladateľovo posledné liturgické dielo. Sólové party zaznejú v interpretácii sopranistky Lindy Ballovej a basistu Gustáva Beláčka. Kantáta Te Deum zaznela v premiére v roku 1892 v newyorskej Carnegie Hall pod taktovkou skladateľa.

Vasks Bruch Bruckner Dvorak

Pre ctených návštevníkov je aktuálne upozornenie

Na piatkový symfonický koncert prednostne pozývame držiteľov abonentiek cyklov Hudba troch storočí a Symfonicko-vokálneho cyklu AD, BE, A a B.  Vzhľadom na obmedzený počet návštevníkov je potrebné vyzdvihnúť si vopred voľnú vstupenku (po predložení abonentky) v Pokladnici SF. Dopredaj vstupeniek pre nových záujemcov bude od štvrtka 27. mája.

Pred vstupom na koncert sa podľa aktuálneho COVID automatu nevyžaduje potvrdenie o negatívnom výsledku antigénového testu. Počas celej doby trvania podujatia je povinné prekrytie dýchacích ciest respirátorom.

Koncert sa začne v koncertnej sieni SF o 19.00 h. a v priamom prenose ho odvysielame aj na stream.filharmonia.sk .