Pardubický perník je fenomén. Sladká pozvánka na virtuálnu prechádzku do centra východných Čiech


3178   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Pardubický perník, mesto Pardubice

Pri názve českého mesta Pardubice, sa väčšine z nás razom vybaví niekoľlko asociácií. Bezpochyby dostihy, motocyklové preteky, no i pojem – perník. Pardubický perník – lahodné medové pečivo – je s týmto mestom späté tak nerozlučne, že sa prakticky stalo jeho neodmysliteľným symbolom. Príslovie Ukážu ti, zač je v Pardubicích perník sa v českom jazyku pevne vžilo. Každý obyvateľ Pardubíc bol aspoň raz v živote nazvaný pernikárom, pôvodne provokujúcou prezývkou, na ktorú sú však všetci Pardubičania už dávno pyšní.

Pardubický perník, mesto Pardubice

Pri prechádzke centrom mesta narazíme na obchodík so zdobeným perníkom takmer na každom rohu, stánky s maľovanými perníkmi potom vítajú na stanici každého, kto príde do mesta po železnici. Aj to je symbolické, pretože perník je suvenír, bez ktorého sa žiadny návštevník domov nevracia.

Pardubický perník, mesto Pardubice

Perník prenikol do bežného života mesta tiež v názvoch najrôznejších súťaží a spoločenských podnikov. Mesto má dokonca svojho perníkového kráľa. Tým sa stal Pavel Janoš, súčasný majiteľ rodinnej firmy, ktorej tradícia sa odvíja už od začiatku 20. storočia.

Pardubický perník, mesto Pardubice

Pardubice žijú perníkom

Pardubice sú na svoj typický produkt právom hrdé a na tradíciu spojenia perníka a mesta starostlivo dbajú. V meste už dlhé desaťročia pôsobí renomovaný folklórny súbor Perníček. S voňavým pardubickým perníkom sú zviazané napríklad aj miestne tanečné súťaže – O perníkovou pantofli alebo Perníková kopretina. Mesto perníkom skutočne žije celoročne, čo dokazuje aj množstvo sladkých podujatí, ktoré môžete v priebehu roka v tomto zaujímavom východočeskom meste navštíviť.

Pardubický perník, mesto Pardubice

Začnime v Perníkovej chalúpke, v ktorej je Múzeum perníka a nájdeme tu skutočne širokú ponuku podujatí a zážitkových programov. Kým dospelých zaujme história pernikárskeho remesla a pardubického perníku, pre deti je pripravené nezvyčajné zamyslenie nad rozprávkou O perníkovej chalúpke. Výstavné expozície obsahujú vyše tisíc perníkov z celej ČR. Ide väčšinou o víťazné práce z rôznych súťaží. Medové zážitky zahŕňajú návštevu Múzea perníku s mestečkom Perníkov, putovanie tajuplným lesom do Pernikárskej dielne Ježibaby a ďalej do Medového raja, Neba a Pekla.

Neprehliadnite:
Pozor, straší! Záhady a tajomstvá hradov a zámkov, alebo virtuálny výlet do Česka s nádychom mysterióznosti

Perník celoročne, perník na každý deň

Sezóna sa každoročne otvára v prvý marcový deň prebudením Ježibaby zo zimného spánku, po ktorom nasleduje Slávnostný ples medu. Z ďalších podujatí menujme napríklad Medobranie pri Perníkovej chalúpke, Stretnutie Janíčkov a Marienok, vianočné a veľkonočné inšpirácie a, samozrejme, ukladanie Ježibaby na zimný spánok.

Zámok Pardubice, zima

Začiatkom mája sa na pardubickom zámku konajú Slávnosti perníka. Program je vskutku bohatý, od vystúpenia folklórnych súborov, medzi ktorými má výsadné postavenie práve pardubický Perníček, cez ukážky výroby a zdobenie perníku až po súťaže v jeho jedení.

S perníkom sa spájajú Dni medu, ktoré každoročne v rámci jesenných mestských slávností organizuje miestny zväz včelárov. Počas tejto udalosti sa v meste zídu včelári zblízka i zďaleka, aby spoločne oslávili sviatky tohto jedinečného včelieho produktu. Oslavy sú skvelou príležitosťou na výmenu skúseností, súťaže aj osvetovú činnosť a u návštevníkov sa tešia veľkej obľube.

Perníkový advent 2020

Vianoce a perníčky patria neodmysliteľne k sebe

Radnica, infocentrum a viacero miestnych kaviarní tento rok spríjemnili advent v rámci projektu Advent s vôňou perníka. Počas predvianočného obdobia si obyvatelia mesta môžu vo výdajných okienkach mnohých kaviarní zakúpiť pravý pardubický perník v množstve podôb. V ponuke sú rumové perníčky, žitný perník, perníkový cheescake, ale aj káva či čokoláda posypaná perníkovým korením či ochutená perníkovým likérom.

Zdroj foto: archív Destinační společnost Východní Čechy
Viac o Pardubiciach a ďalších zaujímavostiach z východných Čiech nájdete na:
www.vychodnicechy.info
www.topardubicko.cz/cs