Zberateľstvo – nekončiaca vášeň alebo dopravné unikáty v malom i veľkom na výstave v Leviciach

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Tekovské múzeum, doprava, lexikon.sk

Zberateľstvo. Ako vášeň, posadnutosť, pasia. Tých prívlastkov by sme našli ešte niekoľko. Tekovské múzeum v Leviciach láka svojich návštevníkov na aktuálnu výstavu s témou doprava. Prezentuje rôzne druhy dopravných prostriedkov ako aj zberateľské odbory, ktoré sa tejto tematike venujú. Výstavu pripravil Klub filatelistov Levice, modelári i zberatelia modelov, ktorí s klubom spolupracujú. Vystavené sú nielen modely, ale aj kalendáre, fotografie, pohľadnice, poštové známky či hračky vyrobené v Československu v priebehu 50. – 80. rokov 20. storočia. Nájdete tu autá, motocykle, vojenské vozidlá, lietadlá či lode. Vzácne exponáty čakajú aj váš obdiv…

Spomienka na českých cestovateľov

V čase inštalovania výstavy sa zberatelia dozvedeli smutnú správu o úmrtí legendárneho českého cestovateľa Miroslava Zikmunda, a preto jednu vitrínu na výstave venovali aj jeho dobrodružným cestám. Návštevníci môžu vidieť model slávnej Tatry 87, s ktorou cestovatelia Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund v rokoch 1947 – 1950 precestovali Afriku a Južnú a Strednú Ameriku. Ich expedície mali obrovský úspech; ako prví prekonali automobilom Núbijskú púšť. Dohromady precestovali 44 krajín a takmer 62 tisíc kilometrov. Ich pôvodné auto, dnes národná kultúrna pamiatka, je vystavené v Národnom technickom múzeu v Prahe. Okrem modelov Tatry 87 sú v Leviciach vystavené aj autentická dobová replika evidenčnej značky tohto vozidla a publikácia s dobovými fotografiami z neuveriteľných ciest českých dobrodruhov.

Tekovské múzeum, doprava, Tatra, lexikon.sk

Zberateľstvo ako majstrovstvo z papiera

Unikátom výstavy je zbierka 50 kusov papierových modelov od zberateľov z Banskej Bystrice, ktorí sú aj ich autormi. Lepené modely z papiera sú veľmi náročné na stavbu, papier sa musí natvarovať do takého tvaru, aby model vyzeral autenticky a zodpovedal reálnej predlohe. Papierové modely sú v mnohých prípadoch aj funkčné a niektoré súčiastky aj pohyblivé. Takáto precízna práca na drobných detailoch si vyžaduje veľkú zručnosť a trpezlivosť modelára.

Tekovské múzeum, doprava, modely, lexikon.sk

 Neprehliadnite:

Osobnosti Levice Imrich KarvašZnámi – neznámi Levičania.
Nepoznané životné osudy, ktoré sa skrývajú za muzeálnymi predmetmi

Zbierka historických sanitiek

Modely automobilov zobrazujú vozidlá zo záchrannej služby mesta Nová Baňa. Autor zbierky je záchranár a jeho povolanie sa preňho stalo i koníčkom. Vlastnoručne prerába pôvodné modely záchranných vozidiel a prispôsobuje ich reálnej predlohe novobanských sanitiek.

Tekovské múzeum, doprava, sanitky, lexikon.sk

Sfarbením, vyhotovením či dokonca evidenčnými číslami, znázorňujú presné originály tých sanitiek, ktoré v minulosti jazdili v Novej Bani. Zbierku modelov dopĺňajú dobové fotografie.

Tekovské múzeum, doprava, lexikon.sk

Výstava Doprava nás vráti do minulosti. Zberateľstvo je naozaj vášeň, ktorá dokáže vyčariť spomienky na detstvo či motoristické začiatky z rokov mladosti. Touto výstavou chcú organizátori návštevníkom poskytnúť nielen príjemný zážitok z prehliadky, ale aj inšpiráciu pre hodnotné využitie voľného času. Navštíviť ju môžete až do 30. apríla 2022.

Autor článku: Mgr. Nikola Mihálová, Tekovské múzeum v Leviciach
Foto: archív Tekovské múzeum
Medzititulky: redakcia

Viac na: www.muzeumlevice.sk, www.levice.sk