Veľká noc vyrytá do krehkej škrupiny… Aké sú tradičné pestré zvykoslovia počas vítania jari?

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Veľká noc, kraslice, tradície, Veľká noc vyrytá do krehkej škrupiny... Aké sú tradičné pestré zvykoslovia počas vítania jari

Veľká noc patrí k najvýznamnejším sviatkom v cirkevnom roku a tradičné zvykoslovie počas tohto obdobia je veľmi pestré. Jednou z charakteristických čŕt Veľkonočného pondelka je obdarovanie mládencov veľkonočným vajíčkom.
V etnografickom zbierkovom fonde Podtatranského múzea v Poprade sa nachádza 129 vajíčok od rôznych výrobcov z rôznych lokalít.

“Dávam ti šuhajíček písano vajíčko,
dar môjho srdiečka,
sivá holubičko”…

.... aj takéto veršíky zdobia veľkonočné vajíčka, ktorými dievčence obdarúvajú mládencov počas Veľkonočného pondelka. Poďte s nami na minútku do múzea, nahliadnite do fondu etnografie a dozviete sa viac o technikách zdobenia podtatranských veľkonočných vajíčok.

Prvé vajíčka boli do fondu získané v roku 1965 a dokumentujú tradičnú techniku vyškrabávania – vypisovania typickú pre obce Batizovce, Gerlachov a Mengusovce. Najstaršia a veľmi zaujímavá je červená kraslica z Gerlachova, ktorej autorkou je Zuzana Povecová – Nikerlová. V minulosti sa vajíčka na červeno farbili v drevených pilinách „brezulke“ a v cibuľových šupách. Na červenom vajíčku je v srdiečku napísané: „Dávam ti šuhajíček písano vajíčko dar môjho srdiečka sivá holubičko 1959“. Okolo textu a po celej ploche vajíčka je technikou vyškrabávania vytvorený kvetinový vzor (na obr.).

kraslice, Podtatranské múzeum, tradície

Neprehliadnite:
Online Veľká noc z Kysuckého múzea v Čadci. Bude pestrá, bohatá a v duchu tradícií

Vzácna jedinečná zbierka

Medzi najstaršie vajíčka v zbierkovom fonde patrí aj výrobok Anny Pastrnákovej, kde je na typickom čiernom podklade do priestoru v tvare srdca umiestnený text: „Nech sa nikto nepita dzeto vajičko beží srco srcu posjela ket mu prínaleži 1965“ (na obr).

Veľká noc, kraslice, tradície, Podtatranské múzeum

Na farbenie čiernych vajíčok sa používal najčastejšie čierny tuš a vyškrabávalo sa pomocou kovových pilníčkov a rôznych oceľových nástrojov zabrúsených do ostrého hrotu. Charakter textov a výzdoba vajíčok sa časom formovali a menili, a to hlavne z dôvodu, že vajíčka postupne prestávali predstavovať primárne dar pre mládencov, ale nadobúdali predovšetkým estetickú, dekoračnú a spomienkovú funkciu. Aj takúto podobu mala Veľká noc. Súčasťou kultúry národa je zachovanie a pripomienka tradícií. Tie sú veľmi silné a dobre uchované aj z obdobia Veľkej noci.

Text a foto: Mgr. Elena Bekešová, kurátorka fondu etnografie Podtatranského múzea v Poprade
Medzititulok: redakcia

Viac na:
www.facebook.com
www.muzeumpp.sk