Sign in / Join

Viete prečo sa Hrad v Starej Ľubovni rozsvieti modrou farbou? Lebo s nami nikto nie je sám…


2853   -   0
Share:
Hrad v Starej Ľubovni sa rozsvieti modrou, povedomie o autizme

Ľubovnianske múzeum – hrad a skanzen už od roku 2011 realizuje projekty, ktoré umožňujú prezentáciu kultúrneho dedičstva aj znevýhodneným skupinám obyvateľstva. Hrad a skanzen v Starej Ľubovni sú ojedinelými kultúrnymi zariadeniami na Slovensku, ktoré takéto formy kultúrneho dedičstva ponúkajú svojim návštevníkom.

Mnohí sa pýtajú PREČO?

Odpoveď je jednoduchá: LEBO kultúrne dedičstvo patrí všetkým, bez rozdielu…

Hrad v Starej Ľubovni sa rozsvieti modrou, povedomie o autizme, skanzen nevidiacim

Hrad na podporu autistov

Dňa 2. apríla sa hrad pridal k pripomenutiu ľudí, ktorí trpia autizmom. Pod heslom S nami nikto nie je SÁM, sa hrad – pri príležitosti Svetového dňa povedomia o autizme – rozsvieti modrou farbou.

Neprehliadnite:

Autizm​us (z gréckeho autós = sám) znamená uzavretosť do svojho sveta. Ide o vývojovú poruchu, ktorú charakterizujú deficity v oblasti komunikácie, sociálnej interakcie a predstavivosti. Prejavuje sa už v ranom detstve. Porucha má viacero stupňov. Od uzavretia jedinca v „jeho vlastnom svete“, neschopnosťou komunikovať, hrať sa, vnímať a chápať bežné vnemy okolia, až po neobyčajný talent a inteligenciu. Pojmom Aspergerov syndróm sa označuje podobný typ porúch ako pri autizme. Líši sa však tým, že nie sú sprevádzané celkovým oneskorením kognitívneho vývinu, ani vývinu reči.

Skanzen nevidiacim

Hrad v Starej Ľubovni sa rozsvieti modrou, povedomie o autizme, skanzen nevidiacim

Od roku 2011 sa pred objektmi skanzenu nachádzajú trojrozmerné makety umožňujúce prehliadku objektu rukami. V priestoroch vybraných objektov je možná prehliadka vnútorných priestorov a exponátov opatrených popismi. Celkovú informovanosť o histórii objektov a múzea ľudovej architektúry dopĺňa tlačený sprievodca v Braillovom písme.

Hrad v Starej Ľubovni sa rozsvieti modrou, povedomie o autizme, skanzen nevidiacim

Hrad nevidiacim

V rámci projektu boli pripravené popisné a sprievodné texty v Brailovom písme, vodiaca línia a bronzová maketa hradu Ľubovňa.

skanzen nevidiacim

Vodiaca línia pre nevidiacich a slabozrakých bola na I. nádvorí hradu Ľubovňa sprístupnená 16. mája 2013. Otvorenia sa zúčastnili aj deti zo Spojenej školy internátnej pre nevidiacich a slabozrakých v Levoči.

Hrad nepočujúcim

skanzen nepocujucim

Sprístupnenie hradu nepočujúcim od roku 2013 spočíva vo využívaní moderných technológií umožňujúcich vloženie videozáznamu obsahujúceho prerozprávaný sprievodný text do posunkovej reči. Virtuálny záznam si návštevníci môžu stiahnuť pomocou aplikácie v mobilnom telefóne, ktorá umožňuje čítanie QR kódov.

Foto: Ján Saloň
www.hradlubovna.sk


Aktivujte si

Prihlásením k odberu noviniek súhlasíte so zasielaním marketingových e-mailov a potvrdzujete súhlas so zásadami ochrany osobných údajov.