Bardejovské Kúpele vzdajú hold cisárovnej Sisi – začína Alžbetínsky deň

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Alžbetínsky deň

V nedeľu 18. augusta 2019 sa bude v Bardejovských Kúpeľoch konať výnimočný Alžbetínsky deň. Návštevníci v tento deň v kúpeľnom parku stretnú cisárovnú Alžbetu, zvanú Sisi a jej manžela Františka Jozefa I. Budú sa nielen prechádzať po areáli kúpeľov ale i fotografovať s „poddanými“. Spomienková slávnosť na počesť cisárovnej Sisi, je jedným z vrcholov kultúrneho leta v Bardejovských Kúpeľoch už druhé desaťročie. Slávnosť sa začne poobede pri pamätníku cisárovnej pred liečebným domom Alžbeta.

Sprievod a koč so Sisi

V druhej polovici augusta kúpele každoročne organizujú slávnosť – pamätný deň na počesť návštevy cisárovnej Alžbety, ktorá v Bardejovských Kúpeľoch v roku 1895 strávila tri týždne. Tohtoročný 16. ročník Alžbetínskeho dňa má niekoľko sprievodných programov. Predovšetkým je to prechádzka cisárovnej Sisi s Franzom Jozefom I. a ich sprievodom v dobových kostýmoch po areáli kúpeľov a možnosť fotografovania sa s nimi. Na tejto mimoriadne obľúbenej akcii sú vítaní všetci dospelí, ale aj deti, ktorí dostanú možnosť pozdraviť cisársky pár. Príďte a vychutnajte si atmosféru a noblesu rakúsko-uhorskej monarchie a odfotografujte sa s predstaviteľmi vládnucej habsburskej monarchie,“ pozýva na zaujímavú akciu Tamara Šatanková, ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských Kúpeľov.

Alžbetínsky deň

Alžbetínsky deň 2019

Sisi prišla do Bardejovských Kúpeľov 1. júla 1895 a zotrvala tu do 22. júla. Do Bardejova pricestovala vlakom po novovybudovanej železničnej trati a ubytovala sa v hoteli Deák, dnes hotel Alžbeta. Liečila si nielen zdravotné problémy, ale aj dušu po úmrtí svojho syna Rudolfa, ktorý krátko predtým tragicky zahynul. V hoteli bol pre cisárovnú vybudovaný špeciálny bočný vchod a bývala v izbe, ktorá má dnes č. 218, s krásnym výhľadom na kúpeľný areál. V tomto apartmáne, zariadenom v štýle cisárovnej, sa môžu ubytovať hostia aj dnes.

Kráľovský Apartmán Sisi

 

„Spomienková slávnosť sa začne o 14.30 hodine historickým sprievodom cisárovnej s manželom po areáli Bardejovských Kúpeľov. Potom zaznejú v Kúpeľnej kolonáde slávnostné fanfáry, uvítacia reč zástupcu kúpeľov a nasleduje položenie kvetov k pomníku cisárovnej. Nebudú chýbať ani historické tance, módna prehliadka a ukážka dobového rytierskeho súboja. Slávnosť zakončí promenádny koncert na Kúpeľnej kolonáde. Sprievodnou akciou je i výstava fotografií v priestoroch Kúpeľnej kolonády, ktorá je pripravená pri príležitosti pobytu kráľovnej Alžbety v kúpeľoch. Záujemcovia si môžu so sprievodcom pozrieť i Muzeálny apartmán Sisi v liečebnom dome Alžbeta a na recepcii si kúpiť rôzne spomienkové predmety na cisárovnú,“ informuje Tamara Šatanková.

Budovanie značky Kráľovské kúpele

Obyvatelia Bardejova i Bardejovských Kúpeľov majú odjakživa vrúcny vzťah k cisárovnej Sisi. Návštevníci kúpeľov sa počas slávnosti s ňou zoznámia pri prechádzke kúpeľným areálom, kde jej postavili pamätník. Nečudo, že spomienka na Sisi patrí k najzaujímavejším spomienkovým predmetom na pobyt v kúpeľoch. Elena Romanová, personálna a prevádzková riaditeľka Bardejovských Kúpeľov, dodáva: Bardejovské Kúpele pokračujú v budovaní značky ,,Kráľovské kúpele“.

Bardejovske Kupele, pamätník SISI

Súčasťou týchto aktivít je aj nový náučný chodník (2,3 km) nazvaný Sisi a jej zastavenia. Fyzicky a časovo je nenáročný a dostupný pre všetkých klientov, vrátane rodín s deťmi a handicapované osoby. Rovnako v tomto duchu dostala koncom mája nový šat i meno kaviareň v hoteli Ozón, ktorá sa teraz volá Kaviareň SISI a svojou výzdobou i sortimentom pripomína cisárovnú. S kráľovskými“ aktivitami začali kúpele v roku 2016 rekonštrukciou liečebného domu Alžbeta (kedysi Deák), ktorý nesie meno rakúskej cisárovnej a uhorskej kráľovnej Alžbety. Po rekonštrukcii láka svojou romantikou a prepojenosťou na Sisi predovšetkým ženské návštevníčky, ktoré môžu bývať v jej apartmáne.“

Meno Sisi stále láka

Všadeprítomná tradícia Sisi v Bardejovských Kúpeľoch je prepojená prirodzene aj na značku „kráľovské kúpele“. Pracovníci kúpeľov v tom vidia veľký potenciál, keďže Sisi Bardejovské Kúpele naozaj navštívila a strávila tu tri týždne. Cisárovná bola podľa jej ošetrujúceho lekára Henricha Hintza disciplinovanou pacientkou, ktorá dodržiavala liečebný režim. V rámci pitnej kúry mala naordinované pitie kúpeľného prameňa Lobogo (dnes je to na jej počesť prameň Alžbeta). Navštívila aj mesto Bardejov.

Kráľovský Apartmán

Rekonštrukcia liečebného domu Alžbeta prebiehala pod stálym dohľadom Krajského pamiatkového úradu v Prešove, aby sa čo najviac zachoval historický charakter budovy, vrátane pôvodných materiálov, štruktúr, detailov a farieb. Po rekonštrukcii podkrovia vzniklo 26 nových lôžok. Na prízemí vedľa recepcie je zriadená pamätná izba cisárovnej Sisi – muzeálny apartmán Sisi. Je vybavený masívnym štýlovým nábytkom podľa vzoru apartmánov v Hofburgu a vyzdobený fotografiami a obrazmi Sisi a cisára. Vo vitrínach sa nachádzajú repliky originálov – pamätníka Sisi z parku pred hotelom, veľkňazského prsteňa a skleneného pohára, z ktorého Sisi pila minerálnu vodu počas pobytu. Apartmán neslúži na ubytovanie, ale je prístupný verejnosti, turistom i neubytovaným hosťom.

Kráľovský Apartmán

Liečebný Dom Alžbeta

Na druhom poschodí je luxusný Kráľovský apartmán SISI, s veľkou terasou a výhľadom na areál kúpeľov. Apartmán je luxusne zariadený a patrí k TOP ponuke Bardejovských Kúpeľov. Je oň veľký záujem. Cena okrem ubytovania zahŕňa stravovanie, procedúry a bezplatný vstup do wellness centra v susednom hoteli Ozón, s ktorým je hotel Alžbeta prepojený spojovacou chodbou.

Foto: Marián Šoth a archív B.K.
www.kupele-bj.sk