Sign in / Join

Karpatskí umelci vytvorili v Šarišskej galérii Strieborný štvoruholník. Pozvánka na trienále do Prešova.


4387   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Strieborný štvoruholník v Šarišskej galérii v Prešove

Strieborný štvoruholník je medzinárodné maliarske trienále karpatského regiónu. Predstavuje stret maliarov pochádzajúcich z piatich spriaznených štátov – Poľska, Maďarska, Rumunska, Ukrajiny a Slovenska. V tomto ročníku sa do trienále zapojili aj umelci z Českej republiky, z Ostravy. Trienále Strieborný štvoruholník organizuje od roku 1994 Galéria súčasného umenia v Przemysłi na vysokej úrovni pod záštitou prezidenta Poľskej republiky. 

Strieborný štvoruholník v Šarišskej galérii v Prešove

Projekt Strieborný štvoruholník je zameraný na pochopenie a budovanie kultúrneho porozumenia medzi jednotlivými národmi. Výber diel zabezpečuje medzinárodná porota. Širokej verejnosti sa tak dostáva do povedomia dianie vo sfére súčasnej maľby. Šarišská galéria v Prešove je poctená, že môže byť súčasťou tohto významného projektu, ktorý v stredovýchodnej Európe nemá obdobu. 

Strieborný štvoruholník v Šarišskej galérii v Prešove

Desiaty ročník Strieborného štvoruholníka je vymedzený témou „Budúcnosť Európy – jednota v rozmanitosti“. Už zo samotného názvu je zrejmé, že organizátori sa pokúšajú nájsť spojenie v kultúrnej rozmanitosti Európy. Sústredené maľby odrážajú individuálne prístupy umelcov k danej problematike a sú súborom rozmanitých výtvarných koncepcií, ktorých vizuálny slovník je nevyčerpateľný.

Neprehliadnite: Vihorlatské múzeum v Humennom sa pripája k iniciatíve Národný týždeň manželstva 2020

Každý jeden umelec mal rovnaké štartovacie podmienky. Nosným médiom pre umelcov sa stal papier alebo plátno o rozmeroch 100 x 100 cm. Umelci sa tak mohli slobodne realizovať v neslobodnej forme. Okrem klasických techník, ako sú olej, akryl, tempera, pastel, akvarel a pod., pracujú s kombinovanými alebo autorskými technikami a svojsky pristupujú k téme „Budúcnosť Európy – jednota v rozmanitosti“.

Strieborný štvoruholník v Šarišskej galérii v Prešove

„Zo štylistického hľadiska nemožno hovoriť o národných alebo regionálnych rozdieloch. Maliarstvo, ako aj iné druhy umenia, je už dávno poznačené globalizáciou. V dielach prevažujú rôzne polohy abstrakcie a v menšej miere sú zastúpené figuratívne diela,“ charakterizuje projekt Strieborný štvoruholník kurátorka výstavy Alžbeta Malíková.

Strieborný štvoruholník v Šarišskej galérii v Prešove

Strieborný štvoruholník je rozsiahla výstava súčasnej maľby prezentujúca rôzne prístupy umelcov k často kladenej otázke budúcnosti Európy. Výstava pozostáva z 99 diel od viac ako 70 autorov, medzi ktorými je napríklad aj košický výtvarník Vladimír Broniševský, ktorý nastúpil na výtvarnú scénu v 80. rokoch 20. storočia a je laureátom niekoľkých medzinárodných ocenení.

Diela účastníkov Strieborného  štvoruholníka si milovníci umenia môžu pozrieť do 29. marca 2020 v Šarišskej galérii v Prešove.

www.sgpresov.sk


Aktivujte si

Prihlásením k odberu noviniek súhlasíte so zasielaním marketingových e-mailov a potvrdzujete súhlas so zásadami ochrany osobných údajov.