Oslava 100. výročia vzniku SND s unikátnym programom Ďakujeme, Slovensko!


4872   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
dakujeme_slovensko_jan_kolenik

Program Ďakujeme, Slovensko vznikal v čase prísnych karanténnych opatrení. Umelci vystupovali na javisku historickej budovy SND pred prázdnym hľadiskom, nahrávali osobné videoposolstvá zo svojich domovov na Slovensku i v zahraničí. Do jedinečného projektu sa zapojilo 120 osobností z kultúrnej, spoločenskej, vedeckej a športovej oblasti. Nevšedný program odvysiela RTVS na Jednotke v piatok 26. júna o 20.30 hodine.

dakujeme_slovensko_foto_snd

Foto: rtvs, Milan Krupcik

SND si tento rok pripomína 100. výročie svojho vzniku. Nedávne obmedzenia však úplne zmenili plánované oslavy. „Uprostred pandémie sme sa rozhodli, že symbolicky pozveme do historickej sály SND celé Slovensko, aby sme sa poďakovali rôznym skupinám obyvateľstva, ktoré neboli v jednoduchej situácii. Verím, že toto poďakovanie nebude mať len symbolickú hodnotu, ale aj vysokú umeleckú úroveň,“ uviedol generálny riaditeľ SND Peter Kováč.

Ďakujeme Slovensko_sakura_shojima_sumire_shojima_solistky_baletu_snd

Foto: Martin Brenkus

„RTVS – ako spoločensky mimoriadne zodpovedná inštitúcia – sa v spolupráci so Slovenským národným divadlom a Národnou bankou Slovenska chce týmto programom veľmi pekne poďakovať všetkým občanom Slovenska za ich mimoriadne zodpovedný prístup počas pandémie koronavírusu. Je to naše vyjadrenie vďaky za to, ako zodpovedne sa naši občania po celý čas správali. Verím, že sme všetkým dali signál, že Slovensko sa v ťažkých chvíľach, tak ako to v histórii vždy bolo, dokázalo aj tentoraz zomknúť,“ poznamenal generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.

Ďakujeme Slovensko_dominika_kavaschova_foto_rtvs

Foto: rtvs, Milan Krupcik

V programe budú účinkovať operní sólisti Ľubica Vargicová, Katarína Juhásová, Ľudovít Ludha, Peter Mikuláš, členovia zboru a orchestra Opery SND, sólisti Baletu SND v choreografii Igora Holováča. V programe ďalej privítame napríklad Bratislavský chlapčenský zbor, Richarda Müllera, Ľubicu a Mariána Čekovských.

Neprehliadnite:
Pozvánka na výstavu Divadelné storočie – stopy a postoje v Roku slovenského divadla

O tom, ako sa vyrovnávali s obmedzeniami počas karantény, ale i s osobným posolstvom do budúcnosti sa s divákmi podelia herci Emília Vášáryová, Martin Huba, Zuzana Kronerová, Božidara Turzonovová, Tatiana Pauhofová, Dominika Kavaschová, Emil Horváth, František Kovár, Daniel Fischer, Ján Koleník, Ľuboš Kostelný, Alexander Bárta, Richard Stanke, filozof a prekladateľ Miroslav Marcelli, kazateľ Daniel Pastirčák, arcibiskup Stanislav Zvolenský, dizajnér a konštruktér Štefan Klein, výtvarník Marek Ormandík, spisovateľ Michal Hvorecký, básnik a textár Ivan Štrpka, Dado Nagy, hudobníci Jozef Lupták, Dalibor Karvay, Roman Patkoló, speváci Jana Kirschner a Dan Bárta, dramatici a režiséri Peter Bebjak, Stanislav Štepka, Viliam Klimáček, predseda SAV Pavol Šajgalík, športovci Matej Tóth, Peter Sagan, Veronika Velez-Zuzulová či Anastázia Kuzminová.

Ďakujeme Slovensko_foto_snd_clenovia_orchestra_opery_snd

Foto: rtvs, Milan Krupcik

V programe

Ďakujeme, Slovensko pozdravia divákov aj moderátori RTVS.

Za hudobnou dramaturgiou, okrem programu SND, stojí aj Martin Valihora, ktorý ho vytvoril s autorom myšlienky režisérom Antonom Šulíkom. „V čase karantény sme si často volali a vymieňali pocity z danej situácie, čo urobiť a ako zareagovať. Vážime si, že verejnoprávny Rozhlas a televízia Slovenska, Slovenské národné divadlo a Národná banka Slovenska prijali pozvanie do tohto projektu a mohli sme dať dokopy absolútne spektrum toho najlepšieho, čo naša krajina ponúka.

Neprehliadnite:
Na Hrade budú už čoskoro korunovačné klenoty nad všetky poklady sveta

Veľká vďaka patrí všetkým účinkujúcim a celému tvorivému tímu, ktorí prijali pozvanie do tohto krásneho projektu,“ priblížil Martin Valihora. Spolu s Jazz Quartetom v programe odohrajú novú autorskú skladbu Marcela Palondera – Za oknami jar, ktorú zložil počas koronakrízy. Na divadelných doskách hudobne podporili aj Petra Lipu a Milana Lasicu v skladbe Prosperita.

Ďakujeme Slovensko_richard_muller_a_band

Foto: rtvs, Milan Krupcik

Diváci si budú môcť vzniknutý programe pozrieť na Jednotke RTVS v piatok 26. júna o 20.30 hodine. Zároveň môžu pri tej príležitosti aj podporiť občianske združenia, ktoré v krízovom období pomáhali najviac ohrozeným ľuďom.

Záštitu nad programom prevzala prezidentka SR Zuzana Čaputová a Ministerstvo kultúry SR. Hlava štátu sa na záver poďakuje všetkým, ktorí svojou disciplínou a ochotou pomôcť bojovali proti pandémii.

Titulná foto: Milan Krupcik
www.snd.sk