Vyhliadková veža na vrchu Stebnícka Magura bola slávnostne otvorená. Berzewiczova veža víta návštevníkov.
Vyhliadková veža (takzvaná Berzewiczova veža) a zároveň nová dominanta regiónu na vrchu Stebnícka Magura bola slávnostne odovzdaná do prevádzky. Stavba veže trvala od mája 2023 do novembra 2024. Investorom bola Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) ,,ŠARIŠ“ – Bardejov a hlavnú ťarchu financovania nieslo Ministerstvo dopravy SR, a neskôr (po svojom vzniku) Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR. Veža bude voľne prístupná celoročne bez časového obmedzenia a bez poplatku.
Patrí k najvyšším vežiam v kraji
“Novopostavená vyhliadková veža na Stebníckej Magure sa podobá na takzvanú Berzewiczovu vežu postavenú v roku 1905 na rovnakom mieste, ktorá bola zničená počas prvej svetovej vojny v roku 1918. Zveľadená a obnovená vyhliadková veža bude slúžiť domácim a zahraničným návštevníkom a celému regiónu Šariš. Mala by priniesť ďalší impulz pre rozvoj cestovného ruchu na Severovýchode Slovenska. Celková výška po špičku veže je 29,627 m, vo výške 21 m nad terénom je vyhliadková plošina. Veža je jedinečná svojho druhu na Slovensku, má železobetónovú konštrukciu, kovové schodisko a patrí k najvyšším vežiam Prešovského kraja. Pre výstup na ňu je potrebné zdolať 104 schodov,“ vysvetľuje Radomír Jančošek, riaditeľ OOCR ,,ŠARIŠ“ – Bardejov.
Replika veže je vydarená
“Stavbu pripravovali takmer 3 roky a jej rozpočet sa – vzhľadom na infláciu a rast cien stavebných materiálov – zvýšil. OOCR sa obrátila na širokú verejnosť, turistov i organizácie, aby prispeli na stavbu Berzewiczovej veže; každý podľa svojich možností. Aj keď nešlo o veľké sumy, sú však symbolom, že občania i právnické osoby tiež chceli prispieť na zveľadenie a obnovu veže. Veľká vďaka však patrí ministerstvám, ktoré sa podieľali na jej financovaní najväčšou mierou. V tomto roku boli dokončené práce v interiéri, na schodisku, zábradlí a upravené bolo aj okolie. Obnovená veža prispeje k zvýšenej návštevnosti domácich a zahraničných turistov a umožní výhľad na celé okolie regiónu. Je z nej naozaj nádherný výhľad na Čergovské pohorie a v prípade dobrého počasie vidieť aj Tatry,“ upozornil R. Jančošek.
Nová dominanta Cesty SNP
Vyhliadková veža na Stebníckej Magure (899,9 m n. m.), je realizovaná v blízkosti terajšieho vysielača neďaleko Bardejovských Kúpeľov. Nachádza sa na hlavnej turistickej magistrále – Ceste hrdinov SNP. Na vrchol Stebníckej Magury, je možné dostať sa turistickým chodníkom z Bardejovských Kúpeľoch, Stebníka, Zborova a Zlatého. Replika Berzewiczovej veže sa priblížila k originálu a poďakovanie za jej realizáciu patrí nielen na realizácii zúčastneným subjektom, ale aj jednotlivcom a nadšencom turistiky, ktorí vo verejnej zbierke finančne prispeli na obnovu veže.
Neprehliadnite:
Numizmatika má v zberateľstve zvláštne postavenie. Výstava o numizmatickom fonde v Poprade.
Kto bol Albert Berzewiczy?
Ako prvá vyhliadková veža na tomto mieste stála Berzewiczova veža, pomenovaná po vtedajšom ministrovi školstva a náboženstva Rakúsko-Uhorska, ktorým bol historik a politik Albert Berzewiczy (1853 – 1936). Práve Berzewiczy oficiálne odhaľoval sochu cisárovnej Sisi v Bardejovských Kúpeľoch 16. augusta 1903 a jeho pričinením vznikla prvá drevená vyhliadková veža. V poslednom roku trvania prvej svetovej vojny (1918) bola zničená. Albert Berzewiczy bol historik, politik, od roku 1905 bol aj predsedom Uhorskej Akadémie vied a členom Karpatského spolku. Mal blízky vzťah k rodnému Šarišu, ktorý často navštevoval. Od roku 1909 v rámci Prešovskej sekcie pracovala aj miestna organizácia UKS (Uhorský karpatský spolok ) v Bardejove. Jej pričinením vznikla drevená vyhliadková veža. V poslednom roku prvej svetovej vojny, v roku 1918 bola zničená.
Pourova chata
Ako druhá bola na tomto mieste v roku 1932 postavená tzv. Pourova chata a to členmi bardejovského Klubu československých turistov, s výdatnou podporou vojakov z miestnej vojenskej posádky. Vtedy s nákladom 32 tisíc Kčs. Okolo roku 1951 vyhorela. Na počesť hlavného organizátora jej výstavby, zároveň aj prvého predsedu bardejovského odboru Klubu československých turistov v Bardejove a veliteľa vojenskej posádky podplukovníka Miroslava Poura, bola pomenovaná na jeho počesť. Traduje sa, že vojaci bardejovskej posádky v rámci výcviku vytvorili tzv. hada, čiže rozostavili sa od kúpaliska v Bardejovských Kúpeľoch až po miesto výstavby. A všetok materiál si takto z ruky do ruky podávali až k stavenisku.
Vyhliadkové veže regióne
Vyhliadky, vyhliadkové veže a rozhľadne sú jednou z najčastejších infraštruktúrnych investícií pre podporu turizmu v regiónoch. Na severovýchode Slovenska je najznámejšou Vyhliadková veža na Dukle (49 m). Nachádza sa na mieste, kde v októbri 1944 veliteľ 1. československého armádneho zboru v ZSSR brigádny generál Ludvík Svoboda mal jednu z veliteľských pozorovateľní. Návštevníci tam môžu obdivovať imitáciu mínového poľa s použitím nálezov pochádzajúcich priamo z duklianskeho bojiska, moderné dotykové multimediálne zariadenia a dotykový multimediálny stôl. Pri Bardejovských Kúpeľoch už v roku 2017 bola obnovená drevená rozhľadňu Kamenná hora. V závere roka 2021 uviedli do prevádzky aj v meste Svidník (nad bývalým vlekom) Vyhliadku s útulňou. Jedinečný výhľad z veže ukazuje panorámu mesta Svidník od Pamätníka sovietskej armády až po lesný komplex Osy.
Slovenský unikát – rozhľadňa v Kružlovej a rozhľadne pri vrchu Žobrák
V závere novembra 2021 dokončili v Kružlovej, v Údolí smrti unikátnu rozhľadňu z kovu a dreva. Je vysoká 13,65 m a tvarom pripomína náboj do československej pušky Vz. 24. Veža poskytuje nádherné výhľady do okolia, pretože z nej vidno takmer celé Údolie smrti, okolité obce, časť Svidníka a v prípade priaznivého počasia aj Vysoké Tatry. Blízko vrchu Žobrák, v pohorí Čergov, sa v nadmorskej výške 893 m nachádzajú ďalšie dve drevené vyhliadkové veže. Súčasťou veží sú aj turistické útulne (v každej môže prespať cca 5 ľudí). Rozhľadne ponúkajú aj nekonečne unikátne výhľady do širokého okolia, vrátane pohľadu na hlavný hrebeň Čergova..
Text a foto: archív OOCR ,,ŠARIŠ“ – Bardejov, Marián Šoth, Lukáš Šedivý a archív
Medzititulky: redakcia
Viac na:
www.kupele-bj.sk
www.visitbardejov.sk
www.bardejov.sk
www.svidnik.sk