Slovenskí sprievodcovia cestovného ruchu odhalia často nepoznané tajomstvá našej histórie. Pridáte sa?


1763   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
sprievodcovia Vyskúšajte mestskú hru City Game Bratislava

Sprievodcovia cestovného ruchu si každoročne v tomto februárovom čase pripomínajú svoj Deň. Svetový deň sprievodcov cestovného ruchu zastrešuje Svetová federácia asociácií turistických sprievodcov (WFTGA). Vznikla 21. februára 1985 a dnes združuje kvalifikovaných sprievodcov z viac ako 70 krajín celého sveta. Bezplatné prehliadky miest sa po celom svete a teda aj na Slovensku konajú pri príležitosti Svetového dňa sprievodcov od roku 1987.

Slovenskí profesionálni sprievodcovia a ich miesto vo svete

Od vstupu Slovenskej spoločnosti sprievodcov cestovného ruchu (SSCR) do WFTGA v roku 2004 sa aj na Slovensku konajú bezplatné prehliadky na počesť Svetového dňa sprievodcov. „Sprievodcovia počas svojej práce sprevádzajú predovšetkým zahraničných turistov. Raz v roku sa vzdávame nároku na honorár a dáme našincom – a to či už obyvateľom alebo návštevníkov našich miest – možnosť zoznámiť sa s našou prácou. Publikum tvoria všetky vekové generácie a medzi záujemcami sa nájdu aj takí poslucháči, ktorí by sa prehliadky, ak by si mali za ňu zaplatiť komerčnú cenu, pravdepodobne nikdy nezúčastnili,“ hovorí predseda SSSCR Marián Bilačič.

Piešťany KOCR Trnava

Prechádzka za poznaním v Piešťanoch

Tradícia v cestovnom ruchu…

Tradícia bezplatných prehliadok sa zo strany SSSCR udržala aj v roku 2023. Podujatia sa budú konať od 18. do 21. februára. O prológ tohto ročníka sa postarajú mnohí fundovaní sprievodcovia a ich zanietené vysvetlenie na vybranú historickú tému. Ústredná časť prehliadok sa koná v sobotu 19. februára a menšia časť v nedeľu 20. februára.
Predseda SSSCR M. Bilačič dopĺňa: „Naša srdečná vďaka patrí všetkým sprievodcom, pracovníkom turisticko-informačných kancelárii a predstaviteľom miest ktorí sa rozhodli podporiť myšlienku prezentácie práce kvalifikovaných sprievodcov!“.

Neprehliadnite:

záchranárka Iva Sikulova

Lyžovačky sú v plnom prúde a opatrnosť na svahu je preto namieste.
A čo, ak sa stane nehoda…?


Víkend bohatý na objavovanie histórie pokračuje…

Celý tento víkend je zasvätený fundovaným prehliadkach vzácnych a často nepoznaných miest a zákutí, na ktoré v bežnom zhone počas roka veľmi ani čas nezvyšuje. Z bohatého programu vyberáme:
v Humennom sa dnes predpoludním o 10. hodine vydáme po stopách 1. svetovej vojny. Zaujímavá prehliadka sa začne pred Mestským kultúrnym strediskom na Gorkého ulici 1.
v
meste Martin sa od 14. hodiny môžete zúčastniť prehliadky mesta. Začína sa pred kostolom Sv. Martina na Námestí SNP. – v Nitre sa o 15. hodine vydáme po stopách sakrálnych pamiatok.  V meste pod Zoborom je ich naozaj dosť, stačí si nájsť čas a pridať sa k nám pred budovou TIC Nitra – Štefánikova trieda 1.

sprievodcovia, Nitra, Piaristicky kostol sv. Ladislava

Piaristicky kostol sv. Ladislava v Nitre

Nedeľa v Bratislave sa oplatí…

Zo zajtrajších podujatí určite zaujmú obyvateľov a návštevníkov hlavného mesta informácie o živote v stredovekej Bratislave – v meste kňazov, kupcov, vojakov a remeselníkov. Zaujímavé rozprávanie sa začíne o 10. hodine pri studni na Primaciálnom námestí. Popoludní o 14. hodine predstavíme vedecké kapacity v Prešporku. Výlet do histórie sa začne pri Ganymedovej fontáne pred historickou budovou SND na Hviezdoslavovom námestí.
A ešte jeden “hriešny tip” na podvečer: Veselá Vydrica, vážny Zukermandel. Pútavé fakty a tejto časti mesta sa dozviete, ak prídete na 16. hodinu pod Most SNP – na staromestskom nábreží Dunaja.

Viac informácií o podujatiach nájdete na: www.touristguides.sk
Text: SSSCR
Foto: archív redakcie
Medzitulky: redakcia