Umenie na známkach Františka Horniaka je sonda do umelcovej tvorby a lahôdka pre filatelistov.

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
umenie na známkach

Umenie na známkach Františka Horniaka predstavuje tvorbu autora-rytca, proces tvorby známky od rozkresby až po miniatúrnu známku na obálke prvého dňa. Zároveň autori pripravili aj originálne predlohy diel na známkach. Na výstave participuje viacero významných kultúrnych a cirkevných inštitúcií, ktoré originály zapožičali.

Začínal ako rytec poštových pečiatok

František Horniak sa narodil sa 16. júna 1956 v Žikave pri Zlatých Moravciach. V roku 1971 nastúpil na Strednú umelecko-priemyslovú školu v Kremnici, zameranú na spracovanie kovov, kde v roku 1975 úspešne absolvoval odbor plošného a plastického rytia kovov pod vedením akad. mal. Terézie Brezányovej. Od roku 1981 začal pracovať ako rytec poštových pečiatok Technickej ústredne spojov v Bratislave, pričom od roku 1982 sa začal špecializovať na tvorbu príležitostných poštových pečiatok. Tesne pred rozdelením Českej a Slovenskej federatívnej republiky začal v roku 1991 participovať aj na tvorbe rytín poštových známok vďaka doc. Martinovi Činovskému, ArtD.

Bohatý umelecký životopis

Umelec do dnešného dňa realizoval viac ako 150 rytín poštových známok, zaraďuje sa tak medzi najvýznamnejších slovenských rytcov. Získal rekordné množstvo domácich a zahraničných ocenení, ktoré ho oprávnene pasujú do úlohy „doyena“ slovenského oceľorytectva poštových známok.

Neprehliadnite: 

cechové pamiatky, lexikon.sk, Levice

Staré listiny o cechových pamiatkach mnoho prezrádzajú.
Aká je história vzniku cechov na Slovensku?

 

Vrchol Horniakovej tvorby je UMENIE

Vrcholom autorovej umeleckej tvorby sa stala poštová známka UMENIE: Klaňanie troch kráľov zo Zlatých Moraviec, ktorá je svetovým unikátom. Umelecké dielo je vytlačené vo formáte hárčeka na základe piatich samostatne vyrytých oceľových štočkov, technikou doteraz v takej veľkosti neprekonanou. Pre náš podtatranský región vyhotovil viacero známok ako napríklad: tabuľová maľba Narodenie zo Spišskej Starej Vsi (SNG), Majster Ján: Zvestovanie Panne Márii tabuľová maľba z Kostola sv. Juraja v Spišskej Sobote, Gotická Madona z Ľubice, Ladislav Mednyánszky Potok za humnami (SNG), ale aj dielo Jar v Tatrách od Ferdinanda Katonu zo zbierok Tatranskej galérie v Poprade.

Námety slovenských kostolov v známkovej tvorbe

Pozoruhodne stvárnené sú drevené kostolíky v Tročanoch, v Bodružali a Hervartove. Okrem známok sú graficky hodnotné jeho pečiatky a obálky prvého dňa: obálka prvého dňa známky Popradské pleso s rytinou kaplnky Symbolického cintorína, či Baziliky v Spišskej kapitule.

 

umenie na známkach

Výstava bude zaujímavou sondou do dnes už trochu opomínanej filatelistickej tvorby na Slovensku a zberateľskej filatelistickej vášne.

Súbežne s výstavou bude prebiehať v termíne od 31. 10. do 16. 11. 2024 filatelistická výstava POPRADFILA 2024 s medzinárodnou účasťou.

 

Organizátor:                Tatranská galéria v Poprade

Kurátorka výstavy:      Dr. Anna Ondrušeková, Martin Vančo                                                           
Miesto konania:          Tatranská galéria v Poprade, Hviezdoslavova 12, Poprad
Vernisáž výstavy:        31. október 2024 o 17. hod.

Termín výstavy:           31. október 2024 – 15. december 2024

 

Text: Tatranská galéria
Medzititulky: redakcia
Foto: archív Tatranská galéria, archív redakcie a pixabay

Viac na: www.tatragaleria.sk