Zážitok, ktorý vyčaril jesenný preliv: Belianske Tatry – Dolina Siedmich prameňov, chata Plesnivec a Veľké Biele pleso


5822   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:

Dolina Siedmich prameňov v Belianskych Tatrách je – vďaka pestrému prírodnému bohatstvu – považovaná za botanickú záhradu Tatier. Okrem iného to o nej prezrádzajú aj zaoblené tvary svahov a bohatá kvetena. Jej pestrosť vyniká najmä teraz v čase jesenného prelivu.

Dolina je lemovaná južnými svahmi Belianskych Tatier a masívom Stežiek. K záveru doliny sa vypína Bujačí vrch (1 946 m n. m.) a Skalné vráta (1 619 m n. m.). Spolu s vápencovými stenami vytvárajú impozantný prírodný amfiteáter, ktorý sa týči nad chatou Plesnivec (1 290 m n. m.). Mimochodom, je to jediná vysokohorská chata na území Belianskych Tatier. Najjednoduchší prístup k chate je z obcí Tatranská Kotlina a Kežmarské Žľaby. Náročnejšie trasy sú zo Ždiaru, Tatranskej Javoriny, alebo z Chaty pri Zelenom plese.

Belianske Tatry - Dolina Siedmich prameňov, chata Plesnivec a Veľké Biele pleso

Prístup

Tatranská Kotlina: modrá – zelená značka; čas výstupu: 1h 20 min
Kežmarské Žľaby: modrá – žltá značka; čas výstupu: 1h 50 min
Tatranská Javorina: modrá – červená – zelená značka; čas výstupu: 4h 45 min
Chata pri Zelenom plese: červená – zelená značka; čas výstupu: 2h

Neprehliadnite:
Jesenný tip pre skalných a náročných turistov: bivak na kremencovej hôrke Čierna skala v pohorí Tribeč

Veľké Biele pleso je najväčšie z Bielych plies v Doline Bielej vody pod juhovýchodnými úbočiami Belianskej kopy. Je to morénové jazero s rozlohou 0,9670 ha, je 195 m dlhé a 70 m široké a má hĺbku 0,8 m. Leží v nadmorskej výške 1 612 m n. m..

Naša trasa: Kežmarská Biela voda (parkovisko) – Kežmarské žľaby – dolina Siedmich prameňov – chata Plesnivec – Veľké Biele pleso – Nad Matliarmi – Kežmarská Biela voda (parkovisko. Dĺžka trasy: 18 km.

Táto túra nám potvrdila, že jesenné prechádzky patria k tým najkrajším. A navyše, v tomto čase určite aj k tým najzdravším riešeniam, ktoré môžeme pre seba a svoje zdravie v období pandémie (pravdaže, pri zohľadnení protipandemických predpisov) urobiť. Tak kto môže, hor sa do hôr! 

Tomáš Grman, KST