Jesenný tip pre skalných a náročných turistov: bivak na kremencovej hôrke Čierna skala v pohorí Tribeč


6393   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:

Čierna skala – súčasť známeho a tajomného pohoria Tribeč. Pohorie má – odľahčene napísané – tvar trojuholníka vklineného do Podunajskej pahorkatiny. Má zhruba dĺžku 50 km a šírku maximálne 18 km. Z dôvodu viacerých záhad a neobjasnených zmiznutí dostalo názov – Tribečský trojuholník.

Cieľom našej túry boli tentoraz kremencové skaly a konkrétne jedna z nich – Čierna skala. Všeobecne, sú o niečo menšie ako skaly na iných hôrkach. Zdobia úzky hrebienok, ktorý sa tiahne severozápadným smerom. Kombinácia kremencových skál, vresu, dubov a briez robí hrebienok veľmi malebným. Nie menej v tomto jesennom a blížiacom sa zimnom čase. Ako bonus k pestrej farebnosti jesene sú tunajšie výhľady.

Neprehliadnite:
Jesenné potulky po Slovensku: prekvapujúce zážitky ponúka Tesárska roklina a Dúpence pri Krupine

Z vrcholu južným smerom je nadosah hrad Jelenec (Gýmeš), vidíme Kostoliansku kotlinu a v diaľke časť Žitavskej pahorkatiny. Juhovýchodným smerom je Veľký Lysec a Ploská, východným smerom Veľký Tribeč a na severe vidíme Kovarskú hôrku, Hrdovickú a Solčiansky háj. Za nimi v opare sa rozprestiera mesto Topoľčany.

Mineralogická pestrosť

Na kóte Čierna skala – na hrebeni východne od Horných Lefantoviec v nadmorskej výške 453 m – sa vyskytuje turmalín (skoryl) v blokoch žilného kremeňa. Tvorí maximálne 3 cm hrubé žilky nepravidelného tvaru alebo čierne stĺpikovité kryštály vo veľkosti max. 0,1 mm.

Jesenný bivak na kremencovej hôrke Čierna skala v pohorí Tribeč

Kremencové hôrky chytia každého turistu za srdce; napriek tomu, že nie sú ani zďaleka také obdivované ako majestátne tatranské štíty. Zato sú to malé prírodné umelecké diela. A o to magickejšie, že sú rozsypané po celom tomto veľmi nenápadnom a tajomnými príbehmi opradenom pohorí. Jesenná túra nám to potvrdla a neostala v ničom dlžná. Na záver však treba spomenúť, že v tomto období už túru nemožno odporúčať menej zdatným turistom. Je nutné uedomiť si nástrahy jesene, najmä skoré stmievanie. To môže nemilo prekvapiť. Vám však prajem iba samé milé prekvapenia pri potulkách jeseňou…

Túru s takýmto cieľom zažil Tomáš Grman, KST