Jesenné potulky po Slovensku: prekvapujúce zážitky ponúka Tesárska roklina a Dúpence pri Krupine


5217   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:

Kaňonovité údolie, zvané Tesárska roklina, leží v katastri obce Hontianske Tesáre, v južnej časti okresu Krupina. Údolie vzniklo prerezaním miestneho vodného toku cez skaly vulkanického pôvodu. Na tunajších skalných stenách je dobre viditeľná sedimentácia – usadzovanie a vrstvenie hornín. 

K atraktivite tohoto miesta – známe je pod menom Tesárska roklina – prispievajú štyri vodopády, ktoré sa tu nachádzajú. Lokalita je vyhlásená pre svoju výnimočnosť za národnú prírodnú pamiatku. Treba dodať, že právom. Veď najzaujímavejšie predstavenie zo štvorice obdivuhodného prírodného divadla ponúka ten najväčší vodopád dosahujúci výšku až 8 metrov.

Neprehliadnite:
Ďalšia strávená noc pod hviezdami.
Zážitky na najvyššom vrchu Nitrianskeho kraja Panská Javorina

Roklina je typická ukážka sedimentácie v podmienkach delty a zároveň dokumentuje eróznu schopnosť vody v spojitosti s tektonikou a odolnosťou hornín. Neveľký kaňon je tvorený sedimentami vulkanického pôvodu. Tieto horniny sú slabo odolné voči vodnej erózii, čoho dôkazom je jedinečné, aj keď krátke, kaňonovité údolie. Pozorné oko zbadá krížové zvrstvenie, čo je dôkaz toho, že v tejto oblasti bolo pravdepodobne plytké more.

Tesárska roklina a Dúpence, turistika Hont – Banskobystrický kraj

Tesárske Dúpence

Ide o pradávne skalné skrýše vytesané do strmého pieskovcového svahu. Pravdepodobne slúžili ako útočiská pospolitého ľudu pred Turkami. Dokonca miestna tradícia ich posúva ešte hlbšie do minulosti – až do obdobia tatárskych bojov z prvej polovice 13. storočia. Hovorí sa aj taká historka, že ich vyhĺbili mnísi ako meditačné komory. Alebo že majú dokonca mimozemský pôvod. Ľudí tieto diery v skalách očividne fascinujú celé stáročia.

Minimálne od čias, keď Turci plienili slovenské obce celé desiatky rokov. Ľudia si preto vybudovali stovky takýchto skrýš. Napríklad centrum Krupiny je podkopané celé. Niekde sú vytesané z horniny aj postele a stolík. Dúpence v Hontianskych Tesároch sú asi najznámejšie. V miestnych lesoch sa nachádzajú štyri skalné skrýše. Podľa počtu komôrok sa nazývajú Jednodierka, Dvojdierka a Osemdierka. Kto neverí, nech sem beží. Tesárska roklina i Dúpence sa do zimy ešte stihnúť dajú.

Tomáš Grman, KST