Kozie chrbty a Kozí Kameň s unikátnym výhľadom na zimnú krajinu a panorámu Tatier

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Kozie chrbty, KST, lexikon.sk

Kozie chrbty a Kozí kameň ako najvyšší vrch pohoria. To je pre niektorých nadšencov turistiky – a zimnej špeciálne – dobre známy a lákavý cieľ. Pre iných možno menej známou oblasťou. Každopádne ide o pohorie, v ktorom môžeme objaviť turisticky veľmi zaujímavú a prekvapivo atraktívnu lokalitu. V čom je jej výnimočnosť? Bezpochyby ponúka najkrajšie výhľady na Tatry. Aj našim cieľom zimného výstupu sa stal najvyšší vrch tohto pohoria – Kozí kameň.

Kozie chrbty sú  horským pásmom s plochou 168 km², ktoré sa rozprestiera na severe Slovenska. Tiahne sa územím Žilinského a Prešovského kraja. Najvyšším vrchom je Kozí kameň, ktorý sa nachádza na hlavnom hrebeni pohoria v oblasti medzi podtatranským mestom Svit a obcou Vikartovce. Kozie chrbty sa tiahnu pozdĺž južného okraja Podtatranskej kotliny so začiatkom na Liptove pri obci Kráľova Lehota, prechádzajú cez Spiš popri Poprade a svojím východným okrajom siahajú až po obec Jánovce

Až na samotný vrchol…

Vrch Kozí kameň – siahajúci do nadmorskej výšky 1 255 metrov – leží na hlavnom hrebeni pohoria Kozie chrbty v podcelku Dúbrava. Ak sa chceme dostať na jeho vrchol, na výber je hneď niekoľko značených turistických trás. Môžeme sa vydať z východu po modrej trase od Spišskej Teplice, alebo z juhu zeleným chodníkom od Vikartoviec. Zo severu sem vedie zelený turistický chodník priamo zo Svitu, alebo žltý chodník od Lučivnej s následným napojením v Lopušnej doline na zelenú a neskoršie sa napojíte na modro značenú trasu.

Neprehliadnite:

Bezovec, Považský Inovec, turistikaZimná túra na Veľký Čihoč, keď obloha je modrá a vidno široko-ďaleko do slovenskej zemi

Úžasný vyhliadkový bod

Na vrcholovom hrebeni pohoria Kozie chrbty sa nám otvorí v bode Kozí kameň panoramatický výhľad na krajinu navôkol. Úplne nám to vyrazilo dych… Rozľahlá Podtatranská kotlina spolu s vypínajúcou sa nedobytnou hradbou hrdých Vysokých Tatier pôsobia vskutku grandiózne. Vidieť celú panorámu Vysokých Tatier, môžeme ľahko rozpoznávať všetky známe vrchy týchto nádherných veľhôr. Ak je dobrá viditeľnosť, môžeme si taktiež všimnúť vzdialené obrysy Chopku, Ďumbiera a Veľkého Choča. Smerom na severozápad ohraničuje horizont panoráma zasnežených bielych vrchov Západných Tatier.

 Kozie chrbty, KST, lexikon.sk

Kozí kameň prienik výhľadov na rôzne strany

Priamo na vrchole Kozieho kameňa sa nám otvorí ďalší krásny výhľad smerom na východ a juh, kde dominuje mierne zvlnený hrebeň Nízkych Tatier s charakteristickým masívom Kráľovej hole (1 946 m n. m.). Oko dovidí aj na mesto Poprad a oblasť Slovenského raja. Kozie Chrbty a Kozí kameň sa zaradil medzi turistické ciele, ktoré si zamilujete natoľko, že sa sem budete chcieť znova niekedy vydať a pookriať nad krásnymi výhľadmi na majestátne Tatry.

Kozie chrbty, KST, lexikon.sk
Pozvánku do zimných slovenských hôr pripravil a na opatrnosť vyzýva Tomáš Grman, Klub slovenských turistov – KST

Viac na: www.kst.sk