Málo známy Gedeon Majunke. Pripomíname si 100. výročie úmrtia tvorcu architektúry Tatier

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Málo známy Gedeon Majunke. Pripomíname si 100. výročie úmrtia tvorcu architektúry Tatier,G.Majunke Kostol Starý Smokovec

Ten úžasný architekt, ktorý naprojektoval napríklad poľovnícky kaštieľ postavený pre knieža Christiana Krafta Hohenlohe-Öhringen vo Vyšných Hágoch sa volal Gedeon Majunke. Vo Vysokých Tatrách vytvoril viac ako 30 architektonických realizácií, ktoré výrazne poznačili krajinu celého tatranského regiónu. Nezameniteľný autorov rukopis je naozaj výrazný. Z ďalších jeho neprehliadnuteľných a typických stavieb spomeňme Sanatórium Dr. Ghura v Tatranskej Polianke, Hotel Lomnica a Kúpeľný dom v Tatranskej Lomnici, či Vilu Kalinčiak, Vilu Sládkovič v Dolnom Smokovci, architektonický charakter liečebné domy v Kvetnici. 

Gedeon Wilhelm Majunke sa narodil 9. mája 1854 v Spišskej Sobote a pochádzal zo starej spišskej rodiny (matka Johana, rodená Kniznerová a otec Anton Majunke). Gedeon sa narodil ako štvrté zo siedmich detí. Bol mimoriadne nadaný. V rokoch 1873–1881 študoval vo Viedni dve školy naraz architektúru na stavebnej fakulte Vysokej školy technickej a na Akadémii výtvarných umení u profesorov Theophila von Hansena a Friedricha von Schmidta.

Gedeon Majunke Dom Šafárik

Následne krátko pôsobil na panstve grófa Emanuela Andrássyho v Betliari. Po prijatí zákazky od Kežmarskej bankovej účastinnej spoločnosti na výstavbu Dolného Smokovca sa natrvalo usadil v Spišskej Sobote. Tu pôsobil nielen ako architekt, ale aj ako stavebný podnikateľ (vlastnil parnú pílu). Prvé ocenenie získal ešte ako študent za návrh „ideálneho múzea“.

Gedeon Majunke, architekt Tatier

Sakrálne stavby

Venoval sa aj architektúre sakrálnych stavieb, a to rímskokatolícky Kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie v Starom Smokovci, Kostol Nanebovzatia Panny Márie v Tatranskej Lomnici, Kostol Najsvätejšieho Spasiteľa v Dolnom Smokovci.

Gedeon Majunke Kostol nanebovzatia Panny Márie

Kostol Najsvätejšieho Spasiteľa v Dolnom Smokovci

Neprehliadnite:
Letné putovanie za vzácnymi pamiatkami: drevený kostol v Hervartove – skvost ľudovej sakrálnej architektúry

Podľa jeho návrhov boli realizované prestavby rodinných domov na Námestí v Spišskej Sobote, ale aj v iných spišských mestách ako Levoča, Kežmarok, Poprad, Spišská Nová Ves. Jeho eklektický štýl, v ktorom sa miešali prvky neoklasicizmu, neorenesancie so secesiou dávajú ráz noblesnosti spišským mestám. 

Gedeon Majenke architekt Tatier

Verejne činný

Bol aktívne činný aj ako verejný činiteľ. Bol napríklad člen správnej rady Spišskej župy a predseda Stavebnej komisie Uhorského karpatského spolku a mnohých iných organizácií. Pričinil sa o zavedenie elektrického prúdu do rodinných domov v Spišskej Sobote ešte počas Rakúsko-uhorskej monarchie (19.10.1918). Zomrel 10. apríla 1921 v Spišskej Sobote, kde je aj pochovaný.

cintorín Spišská Sobota, Gedeon MajunkeMiesto posledného odpočinku

Gedeon Majunke je výrazná osobnosť podtatranského a celého spišského regiónu. Žiaľ, dosiaľ nie je veľmi docenený jeho prínos (nielen) pre celý podtatranský región. Dozaista by si zaslúžil podrobné hodnoverné preskúmanie a následné vydanie publikácie o živote a diele architekta Tatier.
Tatranská galéria si v týchto dňoch pripomína 100. výročie úmrtia Gedeona Majunkeho – autora typickej tatranskej hrazdenej architektúry.

Viac na: www.tatragaleria.sk