Rodinná lyžovačka na Veľkej Javorine


5613   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Rodinná lyžovačka na Veľkej Javorine

Zimné lyžiarske stredisko Veľká Javorina.
Nachádza sa na najvyššom vrchu Bielych Karpát – Veľkej Javorine (970 m n.m.). Pôvodne sa pod lúkou temena tiahlo pásmo javorov. Od nich dostal vrch svoje pomenovanie. Javory sú už dávno preč, nahradili ich ihličnany. Lyžiarske stredisko Veľká Javorina je najznámejšie zimné stredisko v Bielych Karpatoch. Základná stanica dosahuje výšku 822 m n. m. a najvyššie položený bod strediska je vo výške 970 m n. m. Celkové prevýšenie predstavuje 148 m. Najlepšie snehové podmienky  poskytuje stredisko v mesiacoch december až marec. Sú tu ideálne podmienky pre rodinné lyžovanie. Lyžiarsky terén je vhodný pre lyžiarov začiatočníkov i pokročilých. Celková dĺžka zjazdoviek je 1,5 km. Najdlhšia zjazdovka meria 730 m. Lyžuje sa výhradne na prírodnom snehu, čo je záruka lyžovačky v nefalšovanej prírode. Bežecké trate sú dlhé 35 km. Môžete si vybrať lyžovanie po klasickej stope, stope na korčuľovanie alebo vysokohorskej bežeckej stope. Nájdete tu stopy i pre psie záprahy. V stredisku je v prevádzke požičovňa lyží, bežeckých kompletov, snowboardov a sánok.

Rodinná lyžovačka na Veľkej Javorine, Veľká Javorina

V stredisku je aj známa Holubyho chata s možnosťou ubytovania a posedenia v štýlovej reštaurácii.
Kto rád relaxuje pri knihe, môže priamo v chate navštíviť knižnicu. Funguje tu unikátny knižný systém vyvinutý špeciálne na Holubyho chate. Ak vás niektorá kniha natoľko zaujme, že by ste si ju najradšej zobrali so sebou domov, máte možnosť. No pri najbližšej návšteve chaty prinesiete zasa vy, niektorú z kníh zo svojej domácej knižnice.

Rodinná lyžovačka na Veľkej Javorine, Holubyho Chata

Pozrite si: Holubyho chata, nezabudnuteľný zážitok

Rodinná lyžovačka na Veľkej Javorine, Holubyho Chata

Na Veľkej Javorine sa stretávali slovenskí a českí vlastenci v dobe národného a sociálneho útlaku za rakúsko – uhorskej monarchie. Bolo to tradičné miesto manifestácií našich národov za bratstvo a československú súdržnosť, miesto organizovania protifašistického odboja a prechodu českých vlastencov do československej zahraničnej armády. Obetovali tu život partizáni v krutých bojoch.

Rodinná lyžovačka na Veľkej Javorine, Veľká Javorina

POVESŤ O JAVORINE
Traduje sa, že v hore Ježové sa nachádza miesto zvané „stolíky“ a tam raz Turci obedovali. Na obed si dali hydinu, medzi ktorou dominoval veľký pečený kohút. Vodca Turkov povedal: “Ak tento kohút zakikiríka, opustíme kraj.“ Kohút sa vraj postavil na nohy a zakikiríkal. Turek slovo dodržal a kraj opustil.
Bola snáď táto povesť predzvesťou významného postavenia tohto miesta v dejinách československého národa? Miesta, na ktorom sa bratia vždy stretať budú.

Odporúčame: Salamandra resort ústretový k deťom i športovcom

ZAUJÍMAVOSTI OKOLIA

Rodinná lyžovačka na Veľkej Javorine, VYSIELAČ VEĽKÁ JAVORINA

VYSIELAČ VEĽKÁ JAVORINA
Je rádiový a televízny vysielač na Slovensku. Za jeho vznikom stáli amatérski nadšenci zo Starej Turej, ktorí túžili sledovať vysielanie novovzniknutej ČST.

Rodinná lyžovačka na Veľkej Javorine, Rozhľadňa Malý Jelenec

ROZHĽADŇA JELENEC
Leží v nadmorskej výške 925m. Výstup na rozhľadňu bude pre vás adrenalínovým zážitkom. Ale pozor! Absolvujete ho na vlastné nebezpečenstvo. Výhľad z rozhľadne však stojí za to. Naskytne sa vám krásny pohľad na slovenskú i moravskú stranu. Svahy Veľkej Javoriny budete mať ako na dlani.