Zimná túra na Veľký Čihoč, keď obloha je modrá a vidno široko-ďaleko do slovenskej zemi

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Veľký Čihoč, KST, lexikon.sk

Zimná túra na Veľký Čihoč, ako de facto akákoľvek zimná túra, sa môže pýšiť prívlastkom o maximálnej náročnosti. Pri hodnotení celoročnej turistickej sezóny si tie zimné vychádzky totiž určite vyžadujú výnimočnú pozornosť a opatrnosť pri zdolávaní cieľov. Zasnežené stráne, šmykľavé podložie, snehom zaviate skaly,… To chce poriadnu dávku predvídavosti, stovky kilometrov v nohách a roky skúseností.  

Ak zvažujeme cieľ zimných túr, treba byť naozaj maximálne opatrní. Počasie sa totiž môže razom zmeniť a dojem z vytúženého pobytu na čerstvom vzduchu zatieni prudká a nečakaná zmena. Nám sa, našťastie, nič také nestalo, čo pripisujeme dlhoročným skúsenostiam zdatných turistov…

Veľký Čihoč, veselá kopa, KST, lexikon.sk

Veselá kopa zdatných turistov, ľahko rozpoznateľných od tunajšej fauny

Vytúžené dosiahnutie okraja plošiny, tvoriacej túto časť hrebeňa, je časom na postupné rozdýchanie. Predsa len je v zime každá túra o čosi fyzicky namáhavejšia. A s tým treba počítať… Niekoľko praktických rád sa isto preto zíde. Našťastie, je ich nadostač a sú dostupné aj pre začínajúcich a menej náročných vyznávačov čerstvého horského vzduchu.

Neprehliadnite:

Raritné vrchy – dvojičky Kozlica a Trniny v pohorí Tribeč, turistika a výlet Nitriansky krajRaritné vrchy – dvojičky Kozlica a Trniny v pohorí Tribeč. Aké boli ich skryté zimné tajomstvá?

Strážovské vrchy, Veľký Čihoč, KST, lexikon.sk

Zima v slovenských horách je naozaj fascinujúca

Zimnú túru si určite naplánujte vo svojom kalendári. A vyberte si iba tie správne riešenia. Ako sa v každom jednotlivom prípade vychystať, na čo nezabudnúť a kde neurobiť chybu? A že sa v množstve outdoorového výstroja strácate? Vedeli ste, že napríklad iba také turistické topánky majú striktné delenie od B0 až po B3? Takýchto a podobných otázok je na niekoho priveľa. Odporúčame však nepodceniť žiadnu, lebo nešťastie nechodí po horách..

Pozvánku do zimných slovenských hôr pripravil a na opatrnosť vyzýva Tomáš Grman, KST

Viac na: www.kst.sk