Divadlo Nová scéna víta svojich divákov obnoveným svetovým výpravným muzikálom Bedári


3164   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Bedári, Nová scéna, lexikon.sk

Divadlo Nová scéna konečne otvára svoje brány divákom! Už cez víkend 15. a 16. januára 2022 a to veľkolepo – opätovným uvedením svetoznámeho muzikálu Bedári. Kultový muzikál podľa slávneho románu Victora Huga sa po takmer dvoch rokoch prestávky vracia na divadelné dosky. V hlavnej úlohe Jeana Valjeana sa opäť predstaví skvelý Titusz Tóbisz. Diváci sa môžu tešiť na podmanivú hudbu v podaní Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu pod taktovkou dirigenta Petra Valentoviča a excelentné spevácke i herecké výkony slovenských a českých muzikálových hviezd. Zážitok z predstavenia umocňujú veľkolepá scéna a výpravné kostýmy.

S LÁSKOU SA TO DÁ online koncert najkrajších muzikálových melódií z repertoáru Di - Bedári -v popredí T.Tóbisz, P.Makranský, L.Pišta

Bedári na Slovensku…

Muzikál Bedári (Les Misérables) francúzskych autorov Alaina Boublila (libreto) a Claude-Michela Schőnberga (hudba) je najslávnejším a najdlhšie hraným divadelným muzikálom na svete. Na svojom konte má viac ako 160 medzinárodných ocenení vrátane 8 ocenení Tony Awards. Po slovenskej premiére 20. a 21. septembra 2019, ktorej sa zúčastnili aj samotní autori, sa v Divadle Nová scéna odohralo 24 vypredaných predstavení. Slovenská verzia si okamžite získala priazeň divákov i odbornej kritiky. Príchod pandémie v marci 2020 však prerušil úspešné uvádzanie tohto titulu. Na jeho návrat sa preto tešia nielen diváci, ktorí sa ho dožadovali, ale aj samotní umelci.

Bedári, Nová scéna, lexikon.sk

Bedári to nemajú ľahké…

Návrat muzikálu Bedári na dosky Divadla Nová scéna však nebol jednoduchý. Predchádzali mu korepetície s jednotlivými sólistami, zborom, skúšky na javisku i generálky so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu. Do obnoveného predstavenia vstúpilo aj niekoľko nových tvárí, vrátane Mirky Gális Partlovej, ktorá si pre materské povinnosti zahrá postavu Fantiny až teraz: „Do Bedárov nastupujem po takmer dvoch rokoch. Mám pocit, že tieto prvé januárové predstavenia budú premiérou nielen pre mňa, ale pre všetkých účinkujúcich. Nových i starých. Veľmi sa teším, že postava Fantiny si ma počkala, je mi o to bližšia ako matke. Skvelé obsadenie, spoločné nasadenie celého divadelného tímu a orchestra pod úžasným vedením pána Valentoviča je dokonalou motiváciou nielen pre nás hercov, ale verím, že aj pre divákov. Nesmrteľný príbeh čistej lásky chytí za srdce azda každého.“

Neprehliadnite:

Divadlo Nová scéna Mirka Partlová, lexikon.skUmenie nepozná hranice – Divadlo Nová scéna vychádza v ústrety zdravotne znevýhodneným divákom

Nádej pre umelcov i divákov…

„Aj keď ide o jeden z najnáročnejších prevádzkových titulov aké máme, rozhodli sme sa práve muzikálom Bedári otvoriť naše divadlo v roku 2022. Napriek vážnej téme je totiž aj o nádeji a viere v lepšie časy, dodáva chuť žiť. Verím, že toto dielo svojím obsahom, kvalitou, hĺbkou, nadčasovosťou a výpovednou hodnotou prinesie divákom opäť krásny divadelný zážitok a priláka ich do divadiel. Tak ako postavy v muzikáli Bedári, aj naša spoločnosť sa borí s problémami. A práve umenie je jednou z ciest, ako sa nad ne povzniesť, potešiť dušu a pookriať,“ uzatvára generálna riaditeľka Divadla Nová scéna Ingrid Fašiangová.

Bedári, Dovadlo Nová scéna, lexikon.sk

Ten príbeh pozná vari každý…

Príbeh o Jeanovi Valjeanovi, galejníkovi na úteku, vychádza z kultového románu francúzskeho klasika Victora Huga „Les Misérables” z r. 1862. Našiel absolútne adekvátne spracovanie v javiskovom muzikálovom stvárnení. V jeho deji sa majstrovsky prelínajú rôzne príbehy. Príbeh hlavného hrdinu Jeana Valjeana, jeho neúnavného prenasledovateľa, policajného komisára Javerta, malej siroty Cosetty, ktorá nájde domov a neskôr aj svoju lásku v študentovi Mariusovi. Nechýba zvrhlá komická dvojica majiteľov krčmy Thénardierovcov, ktorí prežijú akýkoľvek politický režim. To všetko na pozadí výbušnej doby, v lete roku 1830 v Paríži, keď vyrastú barikády revolúcie, ktorej sa mnohí hrdinovia tohto príbehu aj zúčastňujú.

Bedári, Divadlo Nová scéna, lexikon.sk

Hosťujúci predstaviteľ titulnej postavy sa vyznáva…

Titusz Tóbisz, (aj na titulnom obr.) sólista košickej opery hovorí: „Návrat muzikálu Bedári na javisko Divadla Nová scéna bola pre mňa tá najlepšia správa, akú som mohol dostať. Práve toto dielo mi zo všetkých predstavení počas pandémie a zavretia divadiel najviac chýbalo. Nielen z umeleckej stránky. Skúšobné obdobie trvalo mesiace a práca na tomto muzikáli celý ansámbel zocelila, boli sme ako rodina. A pandémia túto rodinu roztrhla. Na Bedárov sa teším aj preto, lebo je to predstavenie, ktoré ma najviac nabíja energiou, aj keď je nesmierne náročné.“

muzikál, Nová scéna, lexikon.sk

Za oponou…

Muzikál Bedári francúzskych autorov Alaina Boublila (libreto) a Claude-Michela Schőnberga (hudba) sa po 39 rokoch od jeho parížskej premiéry dostal pred slovenských divákov v prebásnení Jána Štrassera. V réžii a hudobnej supervízii Marie Zamora sa v hlavnej postave Jeana Valjeana predstaví Titusz Tóbisz. Postavu Javerta hrajú v alternácii Lukáš Vlček a Jiří Daniel, rolu Mariusa hrá Peter Makranský, Cosettu alternujú Alžbeta Bartošová a Michaela Baladová Danielová. Thénardierku stvárňujú Katarína Hasprová a Marta Kurčík Potančoková, Thénardiera alternujú Jaroslav Rusnák a Csongor Kassai. V postave Fantiny sa predstavia Mirka Gális Partlová a Veronika Prášil Gidová, Enjolrasa hrá Patrik Vyskočil.

muzikál Nová scéna, lexikon.sk

Výpravná scéna

Je to veľkolepá scénická freska. Striedajú sa v nej davové scény s obrazmi intímnymi, láska s nenávisťou a boj s nádejou v lepší svet. Titul Bedári je náročný aj z pohľadu scénografie (výtvarník scény Petr Hloušek), množstva rekvizít a vyše dvoch stoviek kostýmov. Navrhla ich kostýmová výtvarníčka Ľudmila Várossová. 35 účinkujúcich a 25 členný Symfonický orchester Slovenského rozhlasu dopĺňajú ešte desiatky technikov, osvetľovačov, zvukárov, garderobiérok, maskérok, šepkárky a inšpicie v zákulisí.
Divadlo Nová scéna bude hrať v režime OP, pre 50% hľadiska, pri zachovaní všetkých potrebných hygienckých pravidiel.

Text: Divadlo Nová scéna
Foto: archív Divadla Nová scéna a Marek Malúšek © 2019

Medzititulky: redakcia
Viac na: www.novascena.sk